Eesti uudised

Tallinna salajane aruanne: suur osa linnamuuseumi juhi vallandamise põhjendusi olid otsitud 

Eesti Päevaleht, Ohtuleht.ee, 30. juuni 2020, 10:41
Linnamuuseumi hooneFoto: Julia Vakina
Jaanuaris Tallinna linnamuuseumi direktori Triin Siineri skandaalsel moel vallandamine viis muuseumi sisekontrolli aruande tegemiseni, mille sisu näitab, et driektori lahti laskmise põhjused olid pigem otsitud.

Eesti Päevaleht kirjutas, et aruandes tuuakse ühe Siineri veana välja see, et ta avas Kalamaja muuseumi ilma ülemuste nõusolekuta, kuigi otsuse tegemise ajal oli vajalik kultuuriameti nõusolek olmas ja probleem tekkis alles siis kui amet tagantjärgi ümber mõtles.

Suure kaadrivoolavuse pärast süüdistati Siinerit töökiusamises, mida aruanne ei toetanud, ja heidetakse talle ette töötajatele palga maksmist viisil, mis ei ole juriidiliselt korrektne.

Lisaks ei olevat Siiner hangete tegemisel vormistamisreegleid järginud, samas kui sisekontroll avastas üldjuhul korrektselt vormistatud dokumentidest esimese kontrolliga vaid mõned väiksemad ebatäpsused ja vead.

Täitmata tööülesannete süüdistuses heidetakse Siinerile veel ette, et too polnud kahe aasta jooksul suutnud luua korralikku dokumendiregistrit, ei rakendanud töösse dominiiklaste kloostri arengukontseptsiooni, ei avanud linnarahvale Jaani seeki ega kujundanud valmis Raekoja plats 12 aasdressile plaanitavat külastuskeskust.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Päevalehes.

Siineri vallandamisel olid äärmiselt häälekad ka Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja linna kultuuriasju haldav abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

„Linnavalitsus ei saa allasutuse puhul leppida probleemsete riigihangete, finantsdistsipliini ning ka mitmete teiste regulatsioonide eiramisega,“ põhjendas Belobrovtsev toona. 

Väga kiiresti selgus, et Siineri vallandamise taga peituv kurja juur on hoopis ebaõnnestunud kui mitte olematu suhtlus muuseumi ja kultuuriameti vahel. Vallandamisest kuuldes tegid 53 linnamuuseumi töötajat linnapeale avaliku pöördumise, milles süüdistavad kultuuriameti juhti Aini Härmi kehvas koostöövamiduses ja avaldavad nördimust Siineri vallandamise üle.

Ka Siiner ise tegi toona avaliku kirja Belobrovtsevile, kus andis selgitusi talle tehtud süüdistuste kohta. Loe täispikka kirja SIIT.

Tallinna linnamuuseumi endine direktor Triin SiinerFoto: Heiko Kruusi

„Tallinna Linnamuuseumi suurim probleem oli igasuguse koostöise suhte puudumine Kultuuriameti juhiga, millest Te olite täiesti teadlik. Paljudel kohtumistel väljendas Aini Härm otseselt täielikku huvipuudust asutuse tuleviku suhtes,“ süüdistas Siiner.

Muuseumijuht lisas, et tegemate jäetud arenduste osas on vaja arvesse võtta ka vajalikku ressurssi, mis sundis teda tegema teatdu valikuid. „Toonitan, et valisin prioriteedid ning oma juhiga – Kultuuriameti juhataja Aini Härmiga – paraku nende üle arutleda pole saanud ning sisulist dialoogi pole toimunud,“ selgitas ta.

Rääkides probleemidest hangete vormistamisega teatas Siiner, et Linnamuuseum oli probleemist täiesti teadlik ja palus selleks kultuuriametilt ka luba professionaalse hankespetsialisti palkamiseks. „Sellele ettepanekule oli Aini Härm kategooriliselt vastu. Samas on meil rangelt keelatud tellida ka professionaalset hangete läbiviimise teenust väljast,“ kaebas Siiner.

Suurt kaadrivoolavust põhjendas Siiner toonases kirjas sellega, et muuseum on hooajaline asutus, kus on suvisel ajal vaja palju abijõudu. Lisaks palgatakse töökäsi tähtajaliste lepingutega.

„Probleemid Tallinna Linnamuuseumi ja kultuuriameti juhi vahel on pika ajalooga ja ulatuvad aega, mil mina ei olnud veel muuseumi juht. Veel hiljuti, 2019. aasta novembris pöördusin ma linna personalidirektori poole palvega aidata seda konflikti vahendada. Võimatu on juhtida asutust, kui puudub võimalus teha ühtegi strateegilist muutust,“ teatas Siiner.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee