Maailm

Hiina parlament võttis vastu Hongkongi kurikuulsa julgeolekuseaduse 

Toimetas Aare Kartau, 30. juuni 2020, 08:59
Hiinat toetavad hongkonglased tähistasid julgeolekuseaduse arengut.Foto: AFP/Scanpix
Teisipäeval võttis Hiina parlament vastu Hongkongis peagi kehtestatava julgeolekuseaduse, teatab Reuters. See on paljude hinnangul radikaalseim muutus poolautonoomses piirkonnas pärast 1997. aastat, mil Hongkong läks Suurbritannialt Hiina koosseisu.

Eeldatavasti avaldab Hiina riiklik meedia täna ka seaduse üksikasjad, mis on varem avalikkuse eest varju jäänud. Uus julgeolekuseadus on vastuseks eelmise aasta Hongkongi protestidele ja selle eesmärk on võidelda õõnestamise, terrorismi, separatismi ja võõrmõjutustega. Tõenäoliselt asutab Peking Hongkongis esmakordselt riikliku julgeolekuameti ja võib teatavatel juhtudel selle abil jurisdiktsiooni teostada.

Samal teemal

Kardetakse, et õigusakt rikub Hongkongi õigusi ja vabadusi. Demokraatiameelne aktivist Joshua Wong teatas uudise taustal, et lõpetab Demosisto rühmituse tegevuse, kuna pelgab, et selle liikmed võidakse uue seaduse abil eluks ajaks trellide taha pista. „See märgib maailmale varem tuntud Hongkongi lõppu,“ sõnas Wong. 

USA hakkas esmaspäeval vastavalt oma seadustele kaotama Hongkongi eristaatust. Peatatakse kaitseeksport ja piiratakse territooriumi juurdepääsu kõrgtehnoloogilistele toodetele. Hongkongi Pekingi-meelne liider Carrie Lam teatas iganädalasel pressikonverentsil, et tal pole kohane värsket seadust kommenteerida, ent hurjutas samas USAd. „Ükski sanktsioon pole meid kunagi hirmutanud,“ mainis Lam.

Teadaolevalt võeti Hiina parlamendis seadus vastu ühehäälselt ehk 162 poolhäälega. Eeldatakse, et see jõustub peagi, ehkki mitmed Hongkongi demokraatiameelsed poliitikud mainisid, et ei aktsepteeri seadust kunagi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee