Maailm

Poola presidendivalimised suunduvad teise vooru – praeguse riigijuhi vastaseks on Varssavi linnapea 

Toimetas Aare Kartau, 29. juuni 2020 12:04
Teises voorus lähevad vastamisi konservatiiv Andrzej Duda (ülemisel fotol) ja liberaal Rafal Trzaskowski.Foto: AFP/Scanpix
Pühapäeval toimunud Poola presidendivalimistest selgus, et ametisolev riigipea Andrzej Duda tegi vastastest tunduvalt parema tulemuse, ent ei kogunud esimeses voorus otsustavaks võiduks piisavalt hääli. Kahe nädala pärast toimuvas teises valimisvoorus on Duda vastaseks Varssavi linnapea Rafal Trzaskowski.

Nüüdseks on Poolas peaaegu kõik hääled loetud. Praegune president Andrzej Duda ei kogunud piisavalt hääli, et saada esimeses voorus valituks. See tähendab seda, et konservatiivist riigipea vastaseks saab kahe nädala pärast valimiste teises voorus liberaalne Varssavi linnapea Rafal Trzaskowski. Duda saagiks jäi esimeses voorus 43,67% häältest ja Trzaskowskil veidi üle 30%, teatab Reuters. Valimisaktiivsus oli koroonaviirusest põhjustatud piirangutele vaatamata ootamatult kõrge.

Samal teemal

President Duda on valitseva rahvuskonservatiivse erakonna Õigus ja Õiglus (PiS) liitlane. Kui ta peaks presidendivalimised kaotama, võib see tuua Poola poliitikasse suuri muutusi, kirjutab BBC. Poola presidendil on näiteks õigus seaduseelnõusid vetostada, mistõttu on Duda tagasivalimine kasulik eelkõige Õigus ja Õiglusele, mille liige ta ka varem oli. 

Eelmisel nädalal külastas Duda Washingtonis USA president Donald Trumpi. Poolakas sai Ameerika riigipealt ülevoolava kiituse. „Ta teeb imelist tööd. Poola inimesed peavad temast lugu,“ sõnas Trump. 

Trzaskowski liitus presidendiralliga mais ja on sellest ajast peale küsitluste järgi kiirelt populaarsust kogunud. Ta lubas muuhulgas parandada lõhesid Euroopa Liiduga. Enne Varssavi linnapeaks saamist töötas Trzaskowski muuhulgas ka ministrina Donald Tuski valitsuses.

Algselt pidid Poola presidendivalimised toimuma juba mais, ent sellele pani põntsu koroonapandeemia. Tollal oli Duda populaarsus küsitlustes kõrgem ja väidetavalt olid tal siis paremad võimalused juba esimeses valimisvoorus võita. Ehkki epideemia polnud veel haripunkti jõudnud, soovis konservatiivne peaministripartei meeleheitlikult valimisprotsessi plaanipäraselt jätkata. Ent nende plaani kritiseeris ka üks väiksem koalitsioonipartner, liitudes opositsiooni seisukohaga, kes väitsid, et Õigus ja Õiglus seab poliitika rahva tervisest kõrgemale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee