Mississippi poliitikud nõustusid osariigi lipu muutmisega.Foto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 29. juuni 2020 11:04
USA Mississippi osariigi poliitikud võtsid vastu otsuse eemaldada oma lipult Konföderatsiooni embleem, teatab BBC. Missisippi on viimane USA osariik, mille lipul on eelmainitud diagonaalse ristiga kodusõjaaegset embleemi kujutatud. 

Endise Konföderatsiooni lipu kujutist peetakse paljude poolt rassistlikuks sümboliks. Hiljutised Black Lives Matter protestid on tõstatanud vastumeelseid arvamusi embleemi kasutamise üle. Lippu kasutasid algselt USA kõdusõja kaotanud lõunaosariigid, kes toetasid orjapidamist. 

Vabariiklasest kuberner Tate Reeves sõnas varem, et annaks õigusaktile oma allkirja, kui seadusandjad selle heaks kiidavad. Kuberner Reeves ei toetanud lipu muutmist avalikult, ent mainis, et ei vetosta otsust. „Vaidlus 1894. aasta lipu üle on muutunud sama lõhestavaks kui lipp ise – on aeg sellele lõpp teha,“ kirjutas Reeves sotsiaalmeedias.

Pühapäeval võeti lipu muutmise otsus vastu mõlemas Mississippi seadusandlikus kojas. Esindajatekojas ülekaaluga 91-23 ja senatis 37-14. Üheksaliikmeliselt komisjonilt oodatakse uue lipu kavandamist, mille üle toimub hääletus novembris.