Eesti uudised

Loodusvaatluste maratonil sündis rekord: ühel vaatlusalal loendati 397 liiki 

Ohtuleht.ee, 28. juuni 2020, 23:56
LÄKS PÕHJA: Raplamaal Kuusikul kohati lõunasiili, kelle leviala peaks seni teada olevatel andmetel piirduma Eesti lõunapoolsete maakondadega. Pildil on siiski tavapärasemal laiuskraadil tabatud loom.Foto: MATI HIIS
Loodusvaatluste maratonil juuni esimesel nädalavahetusel tegid 121 osalejat Eesti eri paigus 24 tunni jooksul üle 4600 vaatluse. Varem kindlaks määratud aladel elurikkust kaardistades märgati kokku ligi 1100 liiki taimi-imetajaid-linde-putukaid. Kõige rohkem, tervelt 397 liiki, said kirja Villu Soon ja Jelle Devalez, kes tegid vaatlusi Raadi looduskaitsealal Tartus. 397 liiki – see on Eesti vaatlusmaratonide rekord.

Eesti looduse mitmekesisuse hetkeolukorra kaardistamiseks ja tulevikus muutuste märkamiseks ellu kutsutud loodusvaatluste maratoni eelmine rekord – 382 liiki – püsis 2018. aastast Raplamaa Kuusiku aleviku loodushuviliste käes. Tänavu loendasid Kuusiku vaatlejad oma alal 284 liiki. Üle 200 liigi saadi kirja veel Vaibla (271 liiki) ja Vastseliina (252 liiki) vaatluspaikades.

Nii loodusvaatlustega alustajad kui ka juba kogenud veteranid saavad enim pihta taimedele ja lindudele. „Taimevaatlusi kogunes ligi 2500 ja linnuvaatlusi üle 950. Neid liigirühmi on ka kõige lihtsam märgata: taimed ei jookse eest ära ja linnud reedavad end üsna häälekalt,“ kommenteerib Triin Nõu, loodusvaatluste maratoni kommunikatsioonijuht.

Taimeliikidest leidsid enim äratundmist ja ülestähendamist külmamailane (34 märkimist), naat (33), kõrvenõges (31), metsmaasikas (27) ja harilik maikelluke (26). Linnurahvast tabati metsvinti 38, musträstast 32, väike-lehelindu ehk silksolki 30 ja rasvatihast 25 korral. Öölindudest märgati kaht kodukakku.

„Kuna oli väga sobiv aeg ööbikulaulu kuulmiseks, siis seda liiki kohati 24 korral. Imetajatest märgati enamasti metskitse, saarmast, metsnugist, kobrast ja minki,“ räägib Triin Nõu. „Putukavaatlusi tehti üle 800, enamik silmajäänuist oli päevavalges liikujad. Ööliblikasaak jäi sel korral üsna kesiseks, sest öö oli liiga valge.“

Kas silma jäi ka mõni haruldane taim või loom?

„Raplamaal Kuusikul kohati lõunasiili, kelle leviala peaks piirduma lõunapoolsete maakondadega,“ rõõmustab Triin Nõu.

Tartu ülikooli loodusmuuseumi korraldatud loodusvaatluste maratonil kogutud andmetega saab tutvuda portaalis Elurikkus.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee