Juhtkiri

Juhtkiri | EKRE nagu perefirma (1)

ohtuleht.ee, 28. juuni 2020, 19:34
Kui EKRE juht Mart Helme teatas erakonna volikogul, et ta ei kandideeri enam esimeheks, oli kõigile selge, et järgmisel laupäeval toimuval kongressil valitakse sellele kohale Martin Helme. Kui viimane on juba varem öelnud, et ei kandideeriks isa vastu, siis on nüüd parteis aset leidma pidavat põlvkonnavahetust hoolega ette valmistamas erakonna teisedki prominentsed kujud, kiites noorema Helme poliitilist asjatundlikkust ja juhivõimeid.

Et Martin Helmel on olnud võimalus demonstreerida neid külgi rahandusministri ametis, ei teki ka vajadust valitsusremondi järele, sest arvataval esimehel on juba olemas koht valitsuslaua taga. Seda muidugi juhul, kui ametist loobumine pole märk Mart Helme väsimisest tegevpoliitikast ja soovist suunduda tervist säästvamale tööle, mis sunniks omade seast uut siseministrikandidaati otsima. Esialgu selline plaan veel puudub. Seda võib järeldada asjaolust, et eesseisvast võimupärandamisest ei antud eelnevalt teada isegi valitsusjuht Jüri Ratasele.

Kui põlvkonnavahetus Keskerakonnas tekitas Eesti poliitmaastikul kohe maavärina, pühkides võimult sinna liiga kauaks püsima jäänud Reformierakonna ja tehes Ratasest üleöö peaministri, ei saa EKRE millelegi sellisele loota. Kui nende eesmärk on järgmistest riigikogu valimistest väljuda peaministrierakonnana, nagu seadis uuele esimehele ülikõrgeks latiks lahkuv juht Mart Helme, siis tuleb värskel juhil ja tema uuel meeskonnal end enne tuleva aasta kohalikke valimisi tõestada. Et Eestil seisab ees ka presidendi valimine, on see ühtlasi soodne võimalus hoida samal ajal pildil ka arvestatava poliitilise kapitaliga endist juhti – kui ministriametist ei lahkuta varem, siis äkki aega nõudva valimiskampaania ajaks? – isegi siis, kui erakonnad teevad pingutusi, et erakondadeülese kandidaadi asjus kokkuleppele jõuda.

Üllatuslikult ei pruugi juhivahetus kutsuda suurima muutuse esile mitte EKRE sees, vaid selles, kuidas positsioneerivad end ekrelaste suhtes teised erakonnad. Kas Reformierakonna juhi tõdemus, et EKRE liigub Martin Helme juhtimisel rohkem keskele, on pelgalt soovmõtlemine või võimusuhteid muutev tõsiasi, näitab aga aeg.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee