Eesti uudised

Tudengisatelliiti Hämarik start orbiidile lükkus edasi 

Toimetas Katrin Rohtla, 28. juuni 2020, 08:50
Kunagine tudengisatelliit Estcube.Foto: Aldo Luud
Vahetult enne tänahommikust starti teatas Euroopa Kosmoseagentuur, et kanderaketi Vega väljalend lükkub homme hommikusse. Stardi edasilükkamise põhjuseks on ebasoodsad ilmaolud.

Rakett Vega pardal on TalTechi tudengite ning AS Dateli koostöös valminud teine tudengisatelliit Hämarik, vahendab pressiteade. Hämarik on kahest tudengisatelliidist teine, mille tehnikaülikool koostöös Datel AS-iga orbiidile saadab. Satelliit Koit startis eelmise aasta 5. juulil raketiga Venemaalt. Koit ja Hämarik on 1U kuubik-satelliidid (10 * 10 * 10 cm).

Koit ja Hämarik on ehitatud Maa seiramiseks kosmosest – satelliidid teevad pilte ja videoid, mille abil saab jälgida sündmusi, kaardistada Maad ja jälgida taimkatte elu. Mõlemal satelliidil on kaks kaugseire kaamerat, millest üks teeb värvipildi (RGB) ja teine lähi-infrapunase (NIR) pildi. Nende abil saab näiteks analüüsida metsade ja põldude elujõulisust või merekeskkonna kvaliteeti nii ajas kui ruumis.

Tallinna Tehnikaülikooli satelliidiprogramm sai alguse 2014. aastal.

Satelliidid Koit ja Hämarik valmisid 2019. aastal ning Koit lennutati orbiidile 5. juulil 2019. Peale seda testiti Hämarikku uuesti, näiteks tehti ka vibratsiooni- ja löögikatseid ning selle tulemusel muudeti komponente ja alamsüsteeme töökindlamaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee