Poliitika

Rahandusminister Martin Helme: president kuritarvitab võimu ja rikub põhiseadust – nende eest peaks ta ametist tagandama (7)

Toimetas Hindrek Pärg, 25. juuni 2020 20:42
Martin HelmeFoto: Martin Ahven
Rahandusminister Martin Helme kritiseeris sotsiaalmeedias teravalt president Kersti Kaljulaidi, nimetades teda "poliitaktivist", kes kuritarvitab võimu ja rikub põhiseadust. "Nende kahe asja eest peaks ta ametist tagandama," sõnas EKRE juhtfiguur.

"Kadriorus resideeruv presidendi ameti pidamise eest palka võttev poliitaktivist jättis täna välja kuulutamata seaduse, millest riigikogu jättis teadlikult, tahtlikult ja väärtuspõhiselt välja kooseluseaduse rakendusparagrahvi. Selline on rahva poolt valitud parlamendi legitiimne poliitiline tahe. Presidendil pole siin mingit võimalust või rolli teistpidi arvamiseks," kirjutas Helme Facebookis. 

Samal teemal

Helme peab silmas välisteenistuse seaduse muutmise seadust, mis presidendi hinnangul läheb põhiseadusega vastuollu

Rahandusminister jätkas: "Kaljulaid põhjendab oma vikerkaarevärvilist poliitaktivismi vastuoluga põhiseadusega. Sama põhjendusega jättis ta välja kuulutamata pensionireformi, sama põhjendusega kaitseväe luuret puudutava seaduse, sama põhjendusega päästeseaduse."

Helme toob välja, et kuigi presidendil pole pikemat aega olnud õigusnõunikku, ei takista see asjaolu Kaljulaidil olemast "suur põhiseaduse teadmamees", kes ministri sõnul leiab igas tänase koalitsiooni poliitilises valikus vastuolu põhiseadusega. 

"Tavaliselt on selleks paragrahv 12, mis keelab diskrimineerimise. Mul on tungiv soovitus Kaljulaidil lugeda põhiseadus lõpuni läbi, siis ta avastab, et juba natukese aja pärast tuleb viies peatükk "Vabariigi president", mis paneb väga täpselt paika tema võimupiirid. Seaduste vetostamine poliitiliste argumentidega ei kuulu tema õiguste hulka. Et ta seda pidevalt siiski teeb, tähendab, et ta kuritarvitab võimu ja rikub põhiseadust - nende kahe asja eest peaks ta ametist tagandama. Et ta teeb seda teeseldes, nagu oleks põhjus mitte poliitiline vaid põhiseaduslikkuse kontroll, teeb tast aga valetaja, mis on talle endale nii kallites avatud ja sallivate ühiskondade poliitilises kultuuris tagasi astumise põhjuseks," märkis minister. 

Helme sõnul on tal kahju, et "meie fanaatilised rahvusriigi ja normaalse perekonna lammutajad on võtnud põhiseaduse ühe üsna mõistlikku paragrahvi, mis ütleb, et Eestis ei tohi inimesi taga kiusata nende maailmavaate ja veendumuste pärast ning muutnud selle nuiaks, millega pekstakse normaalset ühiskonda tükkideks." 

Minister lisas: "28 aastat tagasi vastu võetud põhiseaduses ei olnud päris kindlasti peidetult sisse kirjutatud kõigi tänase päeva agressiivsete vähemuste võimalust suruda kõik normaalsed inimesed oma tahte alla, nii nagu ei olnud sinna sisse kirjutatud, et valimistel väljendatud poliitilist tahet saab nurjata läbi kohtuliku aktivismi või presidendi kantselei lahmiva sisepoliitilise laamendamise. Kui nii siiski on kujunenud, siis tuleb küsida, kas Eesti on küps põhiseaduse uueks versiooniks. Selliseks, mis võtab arvesse meie ajastu hullusi ning välistab võimaluse, et põhiseadusega lammutatakse põhiseaduslikku korda.

Välismaalaste seadusesse see koalitsioon muidugi kooseluseaduse rakendusakte sisse ei kirjuta, tehku Kaljulaid, mida tahab. Ühessegi teise seadusesse ka muide mitte."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee