Paljud Lopburi linna ahvid varsti enam poegi ei saa. Foto: Reuters/Scanpix
Juhan Mellik 25. juuni 2020 18:27
Tai valitsus langetas otsuse steriliseerida sadu pealinna lähedal elutsevaid ahve – kuna koroonapandeemia tõttu pole piirkonnas turiste, on loomad muutunud näljaseks ja vägivaldseks.

Iidses Lopburi linnas elavad ahvid on harjunud, et tavaliselt annavad neile süüa rohkearvulised turistid. Ent kuna Tai sulges oma piirid väliskülalistele juba neljandal aprillil, annab koroonasurutis endast kõige ehedamalt tunda ka loomade jaoks.

Independent kirjutab, et toidunappusest meeleheitele aetud pärdikud on vägivaldsed nii üksteise kui ka inimeste suhtes.

„Nad on nii harjunud sellega, et külalised neid toidavad. Neile ei jagu ka ruumi, et ise söögiotsingutega hakkama saada,“ ütles valitsusepoolne loomaarst Supakarn Kaewchot. „Nad tungivad majadesse ning sunnivad kohalikke kodudest põgenema.“

Väidetavalt on pärdikud juba hõivanud kohaliku hüljatud kino. Mõni äri kasutab kutsumata külaliste peletamiseks loovaid vahendeid, näiteks topiseid tiigrist ja krokodillist.

Nüüd paigutasid linnavõimud tänavaile lõksud ehk kastid koos puuviljadega. Nad loodavad püüda nõnda kinni 300 pärdikut, kes saata seejärel steriliseerimisele.

Pärast uimastamist saab iga loom endale unikaalse tätoveeringu, mille abil teda tuvastada ning mille järgi neid hiljem grupikaupa taas vabadusse lasta. Linnavalitsus loodab steriliseerida kokku vähemalt 500 ahvi.

Kaewchot rahustas looduskaitsjate hirme: looduses elavaid pärdikuid ei puudutata, ainult neilt, kes elavad linnades.