Juhtkiri

Juhtkiri | Sobimatu juht on asendatav 

ohtuleht.ee, 25. juuni 2020, 20:33
Estonia teatri juhi Aivar Mäe personaalküsimust arutama kogunevad rahvusooperi nõukogu liikmed on raske otsuse ees: kas kümmekonda endist ja praegust töötajat väidetavalt ahistanud ja alandanud teatrijuht saab ametis jätkata või mitte.

Seejuures tuleb kõrvale jätta isiklikud subjektiivsed hinnangud, kas iseennastki joviaalsena iseloomustava Mäe naljad ja käitumine on ületanud kõlbelise piiri. Vale oleks eeldada, et suure asutuse juht käitub alluvatega – või ükskõik kellega – samamoodi, nagu näiteks nõukogu liikmete endiga. Sestap omandab olulise kaalu nõukogule appi palutud usaldusisiku roll, kellel on nüüdseks loodetavasti piisavalt informatsiooni, valgustamaks, milline oli juhi ja tema alluvate suhtlus neil hetkedel, kui majaväliseid silmi-kõrvu juures polnud.

Õigustatult ettevaatlikuks teeb aga mõne kodaniku ja nõukogu liikmegi suust juba kõlanud mure, et Aivar Mäe moodi kultuurivedureid napib meil niigi. Ühelt poolt peljatakse, et avalikkusesse jõudnud töötajate kaebuste taga on mõne konkurendi vandenõu, kes ihaldab Mäe mantlipärija kohta; teisalt polevatki sinna kedagi väärilist panna. 

See on ohtlik mõtteviis, mis toob suurema eesmärgi – olgu selleks piletimüük, sponsorilepingud või miski muu – ohvriks madalamal positsioonil töötajad, kes peavad valima eneseteostuse, taludes juhi sobimatut käitumist kasvõi oma tervise hinnaga, või töölt lahkumise vahel. Teatud juhtudel tähendabki ühest asutusest lahkumine aga suisa karjääri lõpetamist. Ükski juht pole aga asendamatu – seda tõendab kõikide ajahambale pikemalt vastu pidanud asutuste ja ettevõtete ajalugu, rahvusooper kaasa arvatud.

Paraku on otsustama koguneva nõukogu vastutus suuremgi kui üksnes ühe teatri hea käekäigu eest. Kui nõukogu käitumisest peaks jääma mulje, et oluliste tõendite kiuste mätsitakse juhtunu sõbramehelikult kinni, siis teeb see praegustele ja tulevastele ohvritele ükskõik millises töökeskkonnas abi palumise raskemaks. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee