Maailm

Täiendatud! 

VIDEO | VENELASED HÄÄLETAVAD: referendum algas skandaalidega 

Toimetas Juhan Mellik, Tõnis Erilaid, 25. juuni 2020, 21:38
Oma hääle annab ka Jekaterinburgi linnapea Aleksander Vsjokinski. Ikka maskiga. Foto: TASS/Scanpix
Venemaal algas täna rahvahääletus põhiseadusmuudatuste üle, mis lubaksid president Vladimir Putinil kandideerida 2024 aasta presidendivalimistel – ning püsida tal seejärel veel võimul üle kümne aasta. Skandaalid algasid aga juba esimestel minutitel. 

Kuigi juba kevadel toimuma pidanud referendum lükati algselt edasi esimesele juulile, avasid võimud hääletusjaoskonnad juba nädal varem – põhjendusega, et nii saab vältida koroonapandeemia tingimustest liigset rahvarohkust.

Samal teemal

Opositsiooniaktivist Aleksei Navalnõi on juba lausunud, et õnnestumise korral saaks Putin püsida riigijuhi troonil sisuliselt kogu elu, aastani 2036. President ise väidab aga, et muudatused aitaksid kindlustada Venemaa stabiilsuse. „Vastasel juhul tean ma, et kahe aasta jooksul oleksid normaalse töö asemel kõik silmad hoopis potentsiaalse järeltulija otsimisel,“ tsiteerib BBC Putini sellenädalast avaldust.

Lisaks volile püsida võimul kuni aastani 2036 lubaksid reformid presidendil valita kandidaate riigi ülemkohtunike ja prokuröride kohtadele – seejärel peaks nad heaks kiitma parlamendi ülemkoda.

Mõnevõrra ootuslikult ei pidanud esimesi skandaale kaua ootama. Inimõiguslased teatasid, et juba esimestel minutitel ei pääsenud enam ligi internetileheküljele, mis pidi üldsusele näitama elektrooniliselt hääletanute arvu.

Seejärel õnnestus telekanali Dožd ajakirjanikul Pavel Lobkovil hääletada kaks korda. Ta oli end nädalapäevad tagasi kirja pannud elektroonilise hääletajana, kuid proovis esmalt minna valimisjaoskonda, et hääletussedel mürgise kommentaariga varustada. Tunni aja pärast kasutas ta takistusteta ka oma õigust elektrooniliselt hääletada.

„Nüüd tellin hääletuskasti koju, siis saan kolmandat korda Putini vastu olla,“ ütles Lobkov. Pärast seda, kui ta oma juhtumist tele-eetris rääkis, talitas veel mitu inimest tema eeskujul ja mõnel see ka õnnestus.

Mida hääletusega veel otsustatakse?

Samuti keelaksid uuendused abielu homoseksuaalide vahel ning viiksid sisse mitmeid majanduslikke uuendusi, näiteks sätiksid pensioni sõltuvusse inflatsioonist.

Hääletada võivad ligi 110 miljonit kodanikku, kes saavad kasutada jaoskondades nii näomaske kui kätepuhastusvahendeid. Osaleda saavad ka umbes 150 000 inimest isahakanud niinimetatud Donetski ja Luganski rahvavabariikidest Ukrainas.

67aastane Putin on juhtinud Venemaad 20 aastat nii presidendi kui peaministrina. Tema populaarsus on aga viimasel ajal hakanud langema, põhjusteks nii majandusraskused, pensionireform kui riigi suutmatus koroonaviirusega toimetulekul.

Venemaal on maailmas nakatumiste arvu poolest esikohal – ametlik number näitab 613 994. Surnuid on registreeritud 8605, kuigi kriitikute sõnul on tegelik arv kindlasti palju suurem.

Vaata CNNi videost, mida arvavad hääletusest venelased ise. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee