Maailm

Rootsi peaepidemioloog: maailm läks karantiine kehtestades hulluks 

Toimetas Aare Kartau, 25. juuni 2020 14:46
Rootsi peaepidemioloog Anders Tegnell tunnistab vigu, ent ei pea karme piiranguid õigeks lahenduseks.Foto: Reuters/Scanpix
Rootsi vastuolulise koroonastrateegia taga seisev riiklik epidemioloog Anders Tegnell iseloomustas maailmas kehtestatud karantiine „hullumeelsusena“. Tema sõnul olid ranged piirangud vastuolus sellega, mida teatakse viirusepuhangute käsitlemisest, vahendab Bloomberg.

Rootsi koroonaekspert soovitas äärmuslikke liikumispiiranguid vältida, sest nendega kaasnevad sageli kahjulikud kõrvalmõjud. „Tundus nagu oleks maailm hulluks läinud ja kõik, mida me arutasime, unustati ära,“ sõnas Tegnell kolmapäeval raadiosaates. „Juhtumeid tuli liiga palju ja poliitiline surve läks liiga tugevaks. Ja siis seisis Rootsi üksinda.“

Samal teemal

Tegnell tunnistas, et hindas koroonaviiruse surmavat mõju varajases staadiumis ekslikult, ent ei kaalunud oma strateegiast loobumist. Ta väitis, et liikumispiirangud võivad põhjustada suurenenud koduvägivalda, üksildust ja massilist töötust. „Nagu kõigil ravimitel, on ka pandeemiavastastel meetmetel negatiivsed tagajärjed. Meie asutuses, mis tegeleb väga erinevate rahvatervise probleemidega, on loogiline neid aspekte arvesse võtta,“ selgitas epidemioloog.

Tegnell oli muuhulgas seisukohal, et näomaskide kandmise kasulikkust pole teaduslikult tõestatud, mistõttu on need kasutud. Samuti olid tema arvates koolide sulgemised pandeemiale tarbetud vastukäigud. Rootslase põhiargument on asjaolu, et Covid-19 ei kao kiiresti, mistõttu on ootamatud ja tõsised karantiinid pikas perspektiivis ebaefektiivsed.

John Hopkinsi ülikooli andmeil on Rootsi üks kõrgema Covid-19 suremusnäitajatega riik maailmas. Teadaolevalt sureb seal 100 000 inimese kohta rohkem nakatunuid kui USAs. Küsitluste kohaselt on rootslased hakanud riigi strateegiasse vaikselt usku kaotama. Muuhulgas näitavad need ka seda, et peaminister Stefan Lofveni toetusreitingud on koroonakriisi taustal langenud. Rootsi parlament otsustas, et luuakse komisjon, mis asub valitsuse Covid-19 reageeringut põhjalikult uurima. Uuringu tulemused avaldatakse 2022. aasta alguses. 

Samal teemal

03.05.2020
ROOTSI PEAEPIDEMIOLOOG TUNNISTAB VIGU: mitmeid asju oleks saanud teha paremini
30.04.2020
Uuring: Rootsis pole õnnestunud karjaimmuunsust tekitada, Stockholmis on antikehad tekkinud kõigest 7,3% elanikel
29.04.2020
TEGELIK PÕHJUS? Karantiini kehtestamine läheks Rootsi põhiseadusega vastuollu
21.04.2020
KURVAD NÄITAJAD: Rootsi koroonasurmade arv lööb rekordeid