Urquharti loss, taamal Loch Nessi järviFoto: Reuters/Scanpix
Tõnis Erilaid 25. juuni 2020 22:10
Turist Steve Challice käis koos vennaga Šotimaal ja külastas ka Urquharti lossi kurikuulsa Loch Nessi järve veerul. Steve kõndis piki randa edasi ja märkas vees värelust kümmekonna meetri kaugusel. 

„Tegin sellest värelusest fotod ja nägin, kuidas ootamatult tõusis pinnale tohutu kala või midagi sarnast. Sain temast ühe foto enne, kui see jälle kadus,“ rääkis mees kohalikule ajalehele. „Ma ei tea, kas tegemist oli tolle tuntud koletisega, vahest oli lihtsalt tohutut mõõtu kala,“ polnud Steve Challice siiski kuigi veendunud, et tema oli sel suvel esimene Loch Nessi koletise pildistaja. Southamptonist pärit mees riputas foto sotsiaalmeediasse lootes, et keegi suudab temast paremini määrata, millise kalaga tegemist. 

Nagu võis karta asusid agarad kommenteerijad kohe kinnitama, et milline õnn: lõpuks on saadaval koletise selgepiiriline foto. Kuid end koletise uurimise spetsialistiks nimetav Roland Watson võttis kohe ühendust Steve Challice`ga ja on veendunud, et ega tema tehtud foto ikka ehtne ei ole.

„Tänavu pole küll kuigi sageli Loch Nessi koletist püütud pildistada, sest koroonaviiruse tõttu inimesed kuigi agaralt ringi ei liigu. Seega oleks Steve Challice tehtud foto mitte üksi esimene tänavune tunnistus koletise olemasolust vaid ka üks parema kvaliteediga piltidest, mis kunagi tehtud. Ma olen siiski peaaegu kindel on, et foto on võltsitud,“ ütles Roland Watson ajalehele. 

Loch Nessi järve koletist hellitusnimega Nessie nähti vana legendi järgi esimest korda juba 565. aastal, usutavamalt tänapäeval ehk siis 1871. aastast alates. Teda on agaralt pildistatud ja filmitud. Sagedamini on Nessiet kujutatud pika kaela ja loibadega 6-14 meetri pikkuse olendina. Steve Challice fotol pole midagi sarnast, pildistatud näib olevat suurt kala, millel pikkust paar meetrit või pisut alla.