Juhtkiri

Juhtkiri | Heategijatelt kooritakse mitu nahka 

ohtuleht.ee, 24. juuni 2020, 18:21
Foto: Tiina Kõrtsini
Mõnedest kulutustest pole võimalik loobuda ka kõige valusama majanduskriisi või isiklike raskuste tingimustes – näiteks rasked haigused tabavad inimesi sageli ootamatult ning nende ravimist pole võimalik paremate aegadeni edasi lükata. Seda teab hästi vähiravifond Kingitud Elu, mille kontole on kogunenud 150 000eurone miinus, sest majanduskriisi hakul ei saa paljud ettevõtted ja eraisikud endale senises mahus heategevust lubada (koroonapuhangu tõttu suletud kaubanduskeskustes polnud võimalik ka annetusi koguda), samas kui vähki haigestumine pole vähenenud. Pigem on põhjust karta, kas plaanilise ravi katkestamine pole takistanud mõnele haigusele õigel ajal jaole saamist, mis võib tähendada, et uued abivajajad on fondi poole pöördumise ajal juba raskemas seisus.

Haigete tarvis soetatud ravimitelt koorib riik käibemaksu aga ikka vanaviisi, mis selle aasta peale tähendab kokku 120 000eurost tulu riigikassasse. See raha koguneb samade inimeste ravi pealt, kelle ravimise kulu hindab haigekassa ja seega ka riik maksumaksjatele üle jõu käivaks. Muidugi ei puuduta see vastuolu üksnes vähiravifondi.

Kui 9% käibemaksumäär ravimitele ja erivajadustega inimeste abivahenditele on möödunud majanduskriisi tulem – varem oli see 5% –, siis kas praegusel valitsusel jagub julgust ujuda vastuvoolu? Lootust selleks võiks anda EKRE kuulumine võimuliitu – mäletatavasti taotles toonane opositsioonierakond ravimite käibemaksust vabastamist. Veelgi enam – kui käibemaksulangetust pooldava sotsiaalministeeriumi sõnul seisab asi rahandusministeeriumi taga, siis ongi rahandusministri portfelli hoidval EKRE-l soodne võimalus varasem lubadus lõpuks ellu viia. Seda kummastavam on, kui rahandusminister Martin Helme juhib jutu hoopis riigieelarvest jagatavatele toetustele – kas riiklikku tuge vähiravifondile kavatsetakse suurendada teatud rahvuskonservatiividele vastumeelt olevate mittetulundusühingute arvelt?

Milline on õiglane lahendus, sellele võiksid juba mõelda ka alles sügisel kogunevad riigikogulased – et majanduskriisi põhi pole eeldatavasti veel käes, satuvad üha suurema surve alla ka heategijad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee