Maailm

KOROONAHIRM? Pakistani lennukatastroofi põhjustas inimlik eksimus 

Toimetas Juhan Mellik, 24. juuni 2020 15:42
Lennuõnnetuses hukkunute ärasaatmine Karachis. Foto: EPA/Scanpix
Pakistan avaldas esialgse raporti maikuu lõpus riiki raputanud ja 97 inimese elu nõudnud lennukatastroofi põhjuste kohta. Süüdi jäid nii piloodid ise kui kohalikud lennujuhid.

BBC kirjutab, et lennundusministri Ghulam Sarwar Khani sõnul ei järginud kumbki osapool ettenähtud protokolli. „Piloodid ignoreerisid lennujuhtide näpunäiteid – samal ajal ei teavitanud lennujuhid pilooti ülesütlevast mootorist,“ lausus minister parlamendi ees. Samuti lausus ta, et pilootide keskendumist segas hirm üle maailma leviva koroonaviiruse ees.

Uurimine ei leidnud, et midagi olnuks valesti lennuki enda, Pakistan International Airlines`ile kuuluva Airbus A320ga. Lend oli teel Lahorest Karachisse, kui kukkus 22. mail pärast ebaõnnestunud maandumiskatset linna lennujaama elamukvartalisse.

Viimane salvestis kokpiti ja õhukontrolli vestlusest reedab, et piloot ütleb: ta on kaotanud mootorid. Küsimuse peale, kas lendurid üritavad maanduda lennuki kõhule, jõudsid nad vaid vastata „Mayday, mayday!“.

Ellu jäi vaid kaks reisijat. Neist üks, Muhammad Zubair, ütles, et esimese maandumiskatse ning õnnetuse vahele jäi kümme minutit kuni veerand tundi. „Kellelgi polnud aimu, et kohe juhtub avarii. Nad lendasid sujuval moel,“ lausus pääsenud mees. Ta meenutab, kuidas kaotas järsu laskumise ajal teadvuse ning ärkas seejärel üles keset tossu ja karjeid.

Katastroofis ellu jäänud Muhammad Zubair. Foto: AFP/Scanpix

Lennufirma sõnul hankisid nad lennuki aastal 2014 ning oma viimase korrapärase kontrolli läbis see mullu novembris. Alles mõni päev enne avariid avas Pakistan taas lennureisid, mille oli koroonakarantiini tingimustes katkestanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee