Maailm

ÜLE 600 000 KOROONAHAIGE VENEMAAL: Putin korraldab patriotismi tekitamiseks mais ära jäänud võidupüha paraadi 

Toimetas Madleen Vapper, 24. juuni 2020 14:30
Foto: Erki Pärnaku
Venemaa tähistab täna oma suurimat riigipüha, võidupüha, Moskvas toimuva sõjaväeparaadiga, mis pidi toimuma 9. mail. President Vladimir Putin lükkas koronaviiruse pandeemia tõttu vastumeelselt selle aasta pidustused edasi.

On möödunud 75 aastat sellest, kui toonane NSV Liit alistas Natsi-Saksamaa. Teine maailmasõda maksis rohkem kui 20 miljoni Nõukogude kodaniku elu. 24. juunile edasilükatud sündmuse korraldamine mälestab NSV Liidu 1945. aastal lavastatud võiduparaadi.

Moskva sisesed distantsi hoidmise reeglid leevenesid sel kuul, kuid massikogunemised on tehniliselt endiselt keelatud. Osalenud sõdurid pidid enne paraadi karantiinis viibima. Venemaal tõusis kinnitatud haigusjuhtude arv kolmapäeval üle 600 000.

Tänavune üritus on president Putinile eriline, sest nädala pärast korraldab Venemaa üleriigilise hääletuse põhiseaduse muudatuste üle, millega loodetakse sillutada teed Putini võimule jäämiseks ka pärast 2024. aastat, kui tema praegune ametiaeg lõpeb.

Iga-aastane paraad Punasel väljakul annab alati Putinile võimaluse tõstatada rahva patriootlikke tundeid, meenutades nõukogude aega, kirjutab BBC.

Moskva linnapea Sergei Sobjanin on kutsunud elanikke üles jääma koju ja vaatama käimasoleva pandeemia tõttu paraadi hoopis telekast. Pealinn on endiselt Venemaa puhangu keskpunkt ja seal levivate uute nakatumiste arv on endiselt kangekaelselt suur.

Paraadil osaleb umbes 13 000 sõjaväelast, 234 soomukit ja 75 lennukit. Paraadist võtsid osa üksused enamikust endistest Nõukogude vabariikidest, samuti Hiinast, Mongooliast ja Serbiast.

Serbia president Aleksandar Vucic ja Valgevene president Aleksander Lukašenko mõlemad osalesid paraadil, kuid nad olid väheste liidrite hulgas, kes seda tegid. Kõrgõzstani president ei osalenud üritusel pärast seda, kui tema delegatsiooni kaks liiget peale Venemaale saabumist positiivse koroonatesti tulemuse said.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee