Eesti uudised

Aivar Mäe: „Ma ei ole kunagi soovinud kedagi alandada ega panna end ebaväärikalt tundma.“ (5)

Ohtuleht.ee, 24. juuni 2020 10:50
Aivar MäeFoto: Stanislav Moshkov
Esmaspäeval kirjutas Eesti meedia rahvusooper Estonia direktor Aivar Mäe vastu esitatud ahistamissüüdistustest. Jaanipäeval saatis ta vastuse enne võidupüha meedias kirjutatule.

Õhtuleht avaldab Aivar Mäe pöördumise täismahus.

Head tänased ja endised kolleegid, kallid sõbrad ja tuttavad, lugupeetud ajakirjanikud.

Mul on siiralt kahju, et minu loomuomaselt ülemeelik huumorisoon ja karakter on minu käitumises väljendunud inimestele moel, mida nad on pidanud ebaviisakaks, ebaväärikaks ja mõnel puhul kohatuks.

Samal teemal

Ma vabandan südamest inimeste eest, keda see on negatiivselt puudutanud ja kellele olen tahtmatult haiget teinud. Minu käitumisstiilis ei ole olnud kunagi midagi teadlikult pahatahtlikku. Ma ei ole kunagi soovinud kedagi alandada ega panna end ebaväärikalt tundma.

Ma vabandan inimeste ees, kes on mulle kaasa elanud ja kellele olen viimastel päevadel muret tekitanud. Sel nädalal toimunu on mind pannud end ümbritsevat ümber hindama ning sügavale enda sisse vaatama.

Mõistan, et siit edasi tuleb mul endale loomuomast joviaalsust senisest rohkem ohjata ja mind ümbritsevate kolleegide, sõprade, lähedaste tundeid senisest tähelepanelikumalt hinnata ja tunnetada. Seda ma kindlasti ka teen.

Ilusat jaanipäeva

Aivar Mäe

Mis ajendas rahvusooperi direktorit sellist avaldust tegema?

Eesti Ekspress avaldas esmaspäeval kümne endise ja praeguse rahvusooper Estonia töötaja räägitu põhjal loo, kuidas Aivar Mäe teeb siivutuid nalju, seksuaalseid kommentaare ja käperdab. 

2009. aastast alates Estoniat juhtivat Aivar Mäed kirjeldavad alluvad muuhulgas sõnadega „ülemeelik“ ja „rõve“ – Ekspress toob välja mitmete naiste kirjeldused teatrijuhi verbaalsest ja füüsilisest ahistamisest.

Teiste välimuse kommenteerimine ja ebamugavate kommentaaride tegemine on väidetavalt niivõrd valdav, et teatris töötavad naised hakkasid jälgima, mida panna selga päeval, kui nad Mäega kohtuvad.

Estonia töötajate väitel on teater seksismi tõttu kaotanud aastate jooksul mitmeid oma ala spetsialiste – varaseimad lood pärinevad juba seitsme aasta tagant.

Õhtulehele teadaolevalt olid Mäe teod aga kogu Estonia teatris juba aastaid teada. Seda nii naiste kui ka meestöötajate seas. Sellest ei räägitud, kuna Estonia on Eestis üsna ainulaadne teater, mille töötajad kartsid avalikustamise korral, et töökoht läheb kaotsi ja kuhugi samaväärsesse organisatsiooni minna pole.

Eesti Ekspressile antud intervjuus nimetas Mäe süüdistusi pahatahtlikuks laimuks, ent ei eita mitmete n-ö „naljade“ tegemist – ta usub, et need on kontekstist välja kistud. 

Arne Mikk, Estonia nõukogu esimees: ma ei võta anonüümset avaldust üldse tõena

„Ma tahaks, et see inimene tuleks minu või kellegi teise juurde ja ütleks, et on probleemid,“ kostis rahvusooperi Estonia nõukogu esimees Arne Mikk teatrijuht Aivar Mäed leheveergudel tabanud anonüümsetele süüdistusele vastuseks.

Mikk, kes on Estonias töötanud alates 1952. aastast, ütles Õhtulehele, et temani ei ole jõudnud ühtegi kaebust Mäe käitumise osas.

„Mäe võib tõesti igal naistepäeval kolleegidele lilli anda ja etenduse puhul ka kallistada. Siin ei ole midagi erilist,“ rääkis Mikk teatrijuhi käitumisest.

Kuuldu põhjal on Mikk nõus, et teater on pleki külge saanud, kuid anonüümseid kaebusi ta tõsiselt ei võta. „Ma tahaks, et see inimene tuleks minu või kellegi teise juurde ja ütleks, et on probleemid,“ rääkis Mikk. „Ma võiksin ajalehes [anonüümselt sõna võtta] kümne inimese kohta, ka naiskolleegide, kes on mind kallistanud etenduse puhul... Ma ei võta anonüümset avaldust üldse tõena.“

Teatri nõukogu esimees täpsustas, et nõukogu peaks kogunema reedel, et Mäe olukorda arutada. „Mingit kommentaari keegi enne reedet ei anna,“ lisas Mikk.

Õhtulehele teadaolevalt olid Mäe teod kogu Estonia teatris juba aastaid teada. Seda nii naiste kui ka meestöötajate seas. Sellest ei räägitud, kuna Estonia on Eestis üsna ainulaadne teater, mille töötajad kartsid avalikustamise korral, et töökoht läheb kaotsi ja kuhugi samaväärsesse organisatsiooni minna pole.

Samal teemal

22.05.2020
Estonia nõukogu esimees Mäe kaitsel: „Anonüümset avaldust ma ei võta üldse tõena!“
22.05.2020
Estonia nõukogu liige Aivar Mäe skandaalist: ajaleheartikli alusel me ei hakka süüdi mõistma
22.05.2020
Ajaleht: rahvusooper Estonia direktor ahistab naiskolleege