Foto märtsist, kui Brasiilia president Jair Bolsonaro pani pressikonverentsiks maski pähe. Üldiselt on ta sellesse kohustusse suhtunud väga lõdvalt.Foto: SERGIO LIMA / AFP / SCANPIX
Maailm
23. juuni 2020 21:11

TRAHV SOOLAS: Brasiilia president sai karmi käsu maski kanda

Brasiilia president Jair Bolsonaro, kes senini on üritanud koroonaviiruse põhjustatud riiklikkust maskikandmiskohustusest igal võimalusel viilida, sai kohuotsuse, mille järgi peab hakkama reeglitest kinni pidama.

Riikide poolt ametlikult välja antavate Covid-19 juhtumite arvult on Brasiilia 1 117 430 haigestumisega maailmas teisel kohal, jäädes alla vaid peagi 2,5 miljoni piiri ületavatele ameeriklastele. Kokku on Brasiilias hukkunud koroonaviirusesse viimaste andmete kohaselt 51 502 inimest.

Riigi populistlik president Bolsonaro on viiruskriisi suhtunud aga ülimalt lõdvalt ja kritiseerinud valjult oma riigi eri otstes kehtestatud piiranguid. Kuigi Brasiilias on maski kandmine kõigile kohustuslik juba aprilli lõpust, on Bolsonaro võimalusel seda käsku eiranud või lihtsalt maski valesti kandnud. Edaspidi võib selline käitumine talle aga kalliks maksma minna – vähemalt riigi pealinnas Brasílias.

„Vabariigi president peab võtma kasutusele kõik võimalikud meetmed, et takistada Covid-19 levikut – olgu see siis tema enda või teda ümbritsevate inimeste tervise kaitseks,“ vahendab Guardian Brasiilia meedias avaldatud kohtuotsuse teksti.

Ringkonnakohtunik Renato Coelho Borelli sõnul peab ka president käituma vastavalt osariigis kehtestatud reeglitele ja senini on Bolsonaro distsipliin maski kandmisel olnud „parimal juhul lugupidamatu“. Edaspidi peab mees iga päev, mil ta avalikel üritustel maski ei kanna, arvestama 340 euro suuruse trahvi tasumisega.

Bolsonaro pole kohtuotsust veel kommenteerinud.