Ärimees Vello Kunman mõisteti süüdi Edgar Savisaarele altkäemaksu andmises. Fotol on ta koos oma kaitsja Kristi Randega.Foto: Julia Vakina
Arno Põder 22. juuni 2020 14:40
Tallinna ringkonnakohus mõistis esmaspäeval ettevõtja Vello Kunmani süüdi altkäemaksu lubamises endisele Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele. Veidi suurendati ka riigikogu liikme Kalev Kallo süükoormat, aga muus osas jäi Harju maakohtu otsus muutmata.

Ärimees Aivar Tuulbergi õigeksmõistmist altkäemaksu andmises ringkonnakohus ei tühistanud, nagu ka teise väidetava meelehea andja Alexander Kofkini suhtes menetluse lõpetamist mõistliku aja möödumise tõttu. Savisaarelt läbiotsimisel ära võetud sularaha 80 000 eurot tagastatakse talle otsuse jõustumisel. 

Keskerakonna poliitik Kalev Kallo sai nüüd lisaks altkäemaksukuritegudele kaasaaitamisele karistada partei ebaseadusliku rahastamise eest. Tema tingimisi vangistuse jättis kohus siiski karmistamata, sest need teod olid omavahel tihedalt seotud ja vaadeldavad ühe juhtumina. Kallo osales nimelt skeemis, kus ärimees Hillar Tederi poja firma laenas Keskerakonnale 275 000 eurot ja Savisaar pidi korraldama vastutasuks Kadriorus kahe krundi vahetuse.

Vello Kunmanile määras ringkonnakohus rahalise karistuse 150 päevamäära ehk 15 000 eurot, sest ta lubas 2014. aastal tollasele pealinna meerile oma tütre majaehituse probleemide lahendamise eest meelehead. Süüdimõistmise tõttu peab Kunman ise tasuma ka ligi 40 000 eurot advokaadiarveid, mille maakohus jättis riigi kanda.

Kui juhtiv riigiprokurör Taavi Pern nõudis Kunmanile tingimisi vangistust, siis ringkonnakohtu hinnangul oleks see olnud liialt karm karistus – ärimeest süüdistati vaid ühes kuriteoepisoodis Villu Reiljani vahendusel meelehea lubamises. "Vangistuse  mõistmine oleks põhjendatud, kui kergemat liiki karistuse võimalused on selgelt ebapiisavad või ammendunud. /.../ Kohtu hinnangul ei saa tema süüd pidada nii suureks, et see tingiks raskemaliigilise karistuse, vangistuse mõistmist."

Ringkonnakohtu otsust on võimalik vaidlustada riigikohtus 30 päeva jooksul.

"Savisaare protsessi" istung ringkonnakohtus 18. mail. Süüdistatav Aivar Tuulberg ning advokaadid Oliver Nääs, Kristi Rande ja Aivar Pilv Foto: Stanislav Moshkov

Linnavalitsus kui lutikapesa

Harju maakohus mõistis jaanuaris ettevõtjad Kunmani ja Tuulbergi õigeks Savisaarele altkäemaksu andmises ning lõpetas Kofkini puhul süüasja mõistliku menetlusaja möödumise tõttu. Riigikogu liige Kallo sai aga karistada korruptsioonile kaasaaitamise eest. Riigiprokurör Taavi Pern ja Kallo kaitsja Kristi Rande polnud tulemusega rahul ning Tallinna ringkonnakohus arutas nende kaebusi 18. mail.

Prokurör soovis Tuulbergile kaheaastast vangistust, millest kolm kuud peaks ehitusärimees reaalselt ära kandma. Kaitsja Indrek Leppiku sõnul võttis Tuulberg pangast sularaha – 50 000 ja 30 000 eurot – oma purjetamishobi rahastamiseks, mitte linnapeale altkäemaksu andmiseks. Raha väljavõtmise ja Savisaarega kohtumise päevad langesid kokku juhuslikult, sest ettevõtja käib Tallinnas asju ajamas ainult ühe korra nädalas, teisipäeviti.  

Savisaar ja Tuulberg tunnevad üksteist juba 1980. aastatest, kui elasid Lasnamäel samas trepikojas. Leppik rõhutas, et nad on vanad sõbrad, kelle suhtluses pole midagi ebaseaduslikku. Ühel kokkusaamisel oli ärimees andnud oma semule Edgarile näiteks Hundisilma talu uue sauna eskiisi. 

Ainsa süüdistavana ringkonnakohtusse kohale tulnud Tuulberg nentis, et hoolimata headest suhetest linnapeaga venisid tema firmade detailplaneeringud Tallinnas aastaid.

Tuulbergi sõnul pole ta ka nii rumal inimene, et pangast suurem summa sularaha võtta ja sellega mõni tund hiljem linnapea kabinetti marssida. „Olen natuke pettunud, et prokuratuur mu IQd nii madalaks hindab,“ nentis ärimees. Pealegi olevat see üldteada fakt, et Tallinna linnavalitsus kubiseb pealtkuulamistehnikast nagu lutikapesa. 

Prokurör Pern ei eitanud Tuulbergi purjetamishobi, kuid tema hinnangul üritati kaks erinevat asja kokku panna ja kasutada seda altkäemaksuafääri varjamiseks. 

"Savisaare protsessi" istung ringkonnakohtus 18. mail. Vandeadvokaat Aivar Pilv ja riigiprokurör Taavi Pern Foto: Stanislav Moshkov

Riigikogu liiget ähvardas vangla

Kalev Kallole määras maakohus altkäemaksule kaasaaitamise eest pooleteistaastase tingimisi vangistuse. Samas prokuröri hinnangul tuli Kallot karistada ka Keskerakonna keelatud rahastamisele kaasaaitamise eest ja lasta tal ära kanda kolme kuu pikkune šokivangistus. 

Poliitiku kaitsja Kristi Rande leidis omakorda, et süüdistus on väga ebakonkreetne ja pole üldse võimalik aru saada, kuidas Kallo on korruptsioonile kaasa aidanud. Seetõttu soovis advokaat oma kliendi täielikku õigeksmõistmist. 

Ärimees Vello Kunmanile nõudis prokurör aastast tingimisi vangistust. Samas Kunmani kaitsja Paul Kerese sõnul puuduvad tõendid, et ta saatis Villu Reiljani linnapea juurde altkäemaksuga oma tütre majaehituse küsimust lahendama. Advokaat viitas, et maakohtu hinnangul võis Kunmani firmas töötanud Reiljan tegutseda bossi meeleheaks omal initsiatiivil. 

Reiljani vestluse Savisaarega oli kapo linti võtnud ja seda polnud tal mõtet eitada. Samas väitis Reiljan esimest korda alles enne prokuröriga kokkuleppe sõlmimist, et sai linnapeaga kohtumiseks juhtnööre Kunmanilt. Varem korruptsiooni eest karistatud inimesena oleks Reiljanit ähvardanud vangla ja Kerese arvates võis ta leebemat karistust loota. 

"Savisaare protsessi" istung ringkonnakohtus 18. mail. Advokaat Oliver Nääs tervitab ärimees Aivar Tuulbergi. Foto: Stanislav Moshkov

Mängus oli ka Savisaare sularahatagavara

Kofikini süüdistuse palus prokurör saata maakohtule otsuse langetamiseks tagasi. Pern leidis, et menetlusaega tuleks lugeda 2015. aastast, kui ärimees kuulati altkäemaksu andmises kahtlustatavana üle. Samas advokaat Aivar Pilve hinnangul peaks arvestama juba 2011. aastal alanud Savisaare rahapesu-uurimist, mis puudutas kaudselt ka Kofkinit ja seadis tema hea nime küsimärgi alla.  

Peale selle tahtis prokurör Savisaarelt konfiskeerida 80 000 eurot sularaha, mille kaitsepolitsei leidis läbiotsimisel Hundisilma talust. Just nii suure summa sai tollane pealinna meer väidetalt Tuulbergi käest altkäemaksuna. 

“Konfiskeerimine ei ole selles asjas kuidagi õiguslikult võimalik,” väitis Savisaare esindaja Oliver Nääs. Prokuröri sõnul puudub seni küll kohtupraktika juhtumite osas, kus pärast tervislikel põhjustel menetluse lõpetamist konfiskeeritakse inimeselt vara, aga see pole keelatud. 

Pern taotles ka kõigilt süüdistatavatelt menetluskulude väljamõistmist – maakohus jättis ligi 235 000 eurot süüdimõistmisest pääsenute kohtukulusid riigi kanda. 

Mis sai teistest süüdistatavatest?

Mullu jaanuaris otsustas maakohus põdura tervisega Savisaare kohtupidamisest vabastada, sest õigusemõistmise jätkamine oleks võinud tema elu ohtu seada. 

Ekspoliitik Villu Reiljan, keda süüdistati altkäemaksu vahendamises Kunmanilt Savisaarele, läks juba varem riigiprokuratuuriga kokkuleppele ja pälvis 33 000eurose rahalise karistuse. 

Keskerakonnale määras kohus ärimees Hillar Tederilt ebaseadusliku annetuse vastuvõtmise eest kokkuleppemenetluses 275 000eurose karistuse, millest partei pidi kohe reaalselt tasuma 25 000 eurot. Ülejäänu mõisteti tingimisi.

Teder tunnistas Savisaarele altkäemaksu andmist – mis seisnes Keskerakonna valimiskampaania rahastamises – ja tema osas lõpetati kriminaalasi oportuniteediga. Ettevõtja pidi maksma riigituludesse 200 000 eurot. 

Lisaks Tederile pääses kohtust oportuniteediga veel mitu inimest, kes olid korruptsiooniafääriga seotud, kuid tegid uurimisel koostööd.

"Savisaare protsessi" istung ringkonnakohtus 18. mail. Foto: Stanislav Moshkov

Keda ja milles süüdistati?

  • Süüdistuse kohaselt tahtis ärimees Hillar Teder vahetada Kadrioru pargis asuva maatüki ühe lähedalasuva kinnistu vastu, mis kuulus linnale. Ta leppis jaanuaris 2015 Savisaare ja Kalloga kokku, et vastutasuna annab Tederi poja firma Keskerakonnale valmiskampaaniaks 275 000 eurot laenu. Kallo oli tollal Keskerakonna finantssekretär ja Tallinna linnavolikogu esimees.
  • Ärimees Vello Kunmani süüdistati selles, et ta lubas detsembris 2014 oma alluva Villu Reiljani kaudu Savisaarele 20 000 eurot altkäemaksu. Vastutasuna soovis ärimees, et Tallinna linnaplaneerimise amet ei takistaks enam tema tütre majaehitust Nõmmel, mis oli peatatatud ehitusloa rikkumise tõttu.
  • Ettevõtja Aivar Tuulberg andis süüdistuse järgi Savisaarele detsembris 2014 ja märtsis 2015 kokku 80 000 eurot altkäemaksu, et Kultuurikatla kommunikatsioonivõrkude ehitustööde konkursi võidaks ehitusfirmade Rand ja Tuulberg ning Astalanda ühispakkumine, kuigi konkursil oli algselt edukaks tunnistatud teine pakkumine. 
  • Ärimees Alexander Kofkin andis süüdistuse järgi Savisaarele altkäemaksu, et linnavalitsus pikendaks vanalinnas asuvate ruumide rendilepingut kümne aasta võrra ja korraldaks tema firmale kuuluvas Meritoni hotellis ja konverentsikeskuses suure kongressi. Vastutasuks olevat Kofkin kinni maksnud Savisaare puhkusereisi Hispaaniasse sügisel 2014, lubanud tal kasutada hotellituba jaanuaris 2015 ja pikendanud sama aasta sügisel 500 000kroonist laenulepingut, mille nad 2009. aastal sõlmisid.
"Savisaare protsessi" istung ringkonnakohtus 18. mail. Riigiprokurör Taavi Pern Foto: Stanislav Moshkov