Sisuturundus

5 nippi, kuidas leida enda jaoks parim väikelaen! 

Raha24, 29. juuni 2020, 12:13
Foto: Envato Elements
Meil kõigil on aeg-ajalt ootamatuid väljaminekuid – on siis vaja autol mõni osa välja vahetada, suured pidustused tulemas või kulub puhkusel plaanitust rohkem raha. Siinkohal on ideaalseks abimeheks väikelaen. Aga kuidas leida enda jaoks sobiv laen?

Nipp nr 1. Tee endale selgeks, mis on ja mida näitab krediidi kulukuse määr

Kui kunagi said krediidipakkujad laene lõputult kallilt väljastada, siis nüüd on krediidiasutuste tegevuse üle väga range kontroll, mida reguleerib Eestis Finantsinspektsioon. Finantsinspektsioon kontrollib, et ükski krediidiasutuste poolt väljastatav laen ei ületaks Eesti Panga poolt fikseeritud krediidi kulukuse maksimummäära (KKM).

Krediidi kulukuse määr näitab protsentuaalselt, kui „kalliks“ kujuneb laen ühe aasta kohta. Siinkohal võetakse arvesse nii intresse, lepingutasusid kui ka muid laenuga seonduvaid kulutusi. Niisiis tasub KKM-i väga hoolikalt tähele panna, sest see toob selgelt välja laenu kõik kaasnevad kulud. Täpse valemi KKM-i arvutamiseks leiab Riigi Teatajast tarbijakrediidi kulukuse määra arvutamise alt.

Nipp nr 2. Mõista krediidi kulukuse määra tõlgendamist

Toome välja mõned põhitõed, kuidas hinnata KKM-i:

Tarbimislaenude keskmine KKM on Eesti Panga kodulehe järgi 20,52% (29.06.2020 seisuga). Seda numbrit uuendatakse kaks korda aastas.

- 2020. aasta juuni seisuga on maksimaalne lubatud KKM Eestis 61,56% (ehk kolmekordne keskmine KKM-i määr)..

- Kuigi mõistlik krediidi kulukuse määr võib laenu eesmärgist ja pikkusest sõltuvalt veidi erineda, ei tasuks siiski valida laenu, mille KKM on maksimumi ehk 60% lähedal. Kõrge KKM-ga laen võib pikemaks perioodiks laenates väga kalliks kujuneda.

- Mõistlik valik on tarbimislaen, mille KKM on 20% ringis või alla selle. Täna on selline pakkumine näiteks Raha24 väikelaenule.

- Mida pikem on laen, seda kallimaks see lõppkokkuvõttes kujuneb, kuna igakuiselt lisanduvad laenule intressikulud. Lühiajalise laenu (üks-kaks kuud) taotlemisel võib KKM näitaja küll kõrge olla, kuid väiksemate summade laenamisel see väga suurt ja rahakotti hammustavat kulu ei tähenda . KKM näitab alati kulu aastase perioodi kohta.

Näide lühiajalisest laenupakkumisest Avanss.ee- lt: laenates 100 eurot 30 päevaks, mille laenulepingu KKM on 55%, ei tule kliendil tagasi maksta 155 eurot, vaid ainult 103,60 eurot.

Parema pildi konkreetse laenu igakuisest tagasimaksmisest saab aga konkreetse laenu maksegraafikust, mida tutvustatakse kliendile enne laenulepingu sõlmimist.

Nipp nr 3. Pakkumiste kõrvutamiseks on kaval kasutada laenuvõrdlusportaalide abi

Parima pakkumise leidmiseks tasub teha põhjalik turu-uuring ning võrrelda omavahel erinevate laenupakkujate näitajaid. Praegusel ajal on turul palju krediidipakkujaid ja laenutooteid, nii et enne lõpliku valiku tegemist tee taotlus 3-4 ettevõttesse.

Tarbimislaenude osas teevad pidevat turuseiret laenuvõrdlusportaalid, mistõttu on mõistlik aja kokkuhoiu mõttes kohe nende lehtede võrdlusi uurida. Üheks selliseks laenuvõrdlusportaaliks on näiteks kiirlaenud.ee, kus saab kõigest ühe klikiga arvutada soodsaima väike- või kiirlaenu.

Loomulikult ei oska laenuvõrdlusportaalid arvestada sinu personaalse krediidivõimekusega ning tegelik pakkumine võib võrdlusportaalis näidatust veidi erineda. Siiski saad hea indikatsiooni, kust leida sinu jaoks sobivaim pakkumine.

Nipp nr 4. Palu alati personaalset laenupakkumist

Tarbijakrediiti pakkuvate ettevõteteturul on konkurents tihe – seega palu laenuandjalt alati personaalset pakkumist. Parima pakkumise saamisele aitab kaasa eelnev korrektne maksekäitumine ja stabiilne igakuine sissetulek. Mitmel puhul on eripakkumisi nii püsiklientidele kui ka uutele laenajatele. Leia enda jaoks sobivaim.

Tasuta lõunaid ei ole. Seega on alati mõistlik suhtuda ettevaatlikult uskumatutena tunduvatesse pakkumistesse ning lugeda, mis on kirjas nii-öelda tärni (*) taga. Pole välistatud, et pakkumine on tegelikult ka hea ja just sellest pakkumisest kujuneb sinu jaoks sobiv, kuid uuri seda enne põhjalikult. Ära unusta üle kontrollimast eelnevalt kirjeldatud krediidi kulukuse määra.

Toome mõned näited pakkumistest:

- Väikelaenu intress 0%. Praegusel ajal pakub osa laenuandjaid väikelaenu 0-intressiga, aga tasub tähele panna, et olematule intressile lisandub lepingutasu ja vahel ka muidu kulusid.

- Laena 3000€, maksa tagasi 3001€. See on väga sage reklaam ning üsna tõenäoliselt oled seda linnapildis märganud. Tea aga, et konkreetne pakkumine kehtib ainult 30-päevase laenuperioodi korral. Muu perioodi puhul rakendub maksimumi lähedane krediidi kulukuse määr!

- Laen ilma lepingutasuta. Siinkohal peaks uurima, mis ja kui suured tasud lisanduvad intressidena või muude tasudena. Ehk et jõuame tagasi endiselt krediidi kulukuse määra juurde.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et ühtki laenukohustust ei maksa võtta uisapäisa ning pakkumise tingimusi on vaja eelnevalt alati kontrollida ja võrrelda, et leida enale sobivaim. Enne laenulepingu allkirjastamist tutvu põhjalikult lepingu tingimustega ning uuri lisaks ka nii maksepuhkuse kui enneaegse tasumise võimalusi.

Kui laenad esmakordselt sinu jaoks uuelt laenupakkujalt, uuri kindlasti, missuguseid soodustusi neil esmalaenajatele on.

Võid teha julgelt laenutaotlusi erinevate teenusepakkujate juurde, sest see ei jäta sinust halba muljet ega mõjuta tuleviku krediidivõimalusi.

Eeskujuliku finantskäitumist!

Raha24 pakub tagatiseta väikelaenu kuni 5000 eurot 60 kuuks intressiga alates 8,5% aastas. Väikelaenu taotlemist uuri lähemalt aadressil: Raha24.ee

-----------

Laenunäide: 1000 euro laenamisel 12 kuuks fikseeritud intressimääraga 8,5% aastas on krediidi kulukuse määr 19,95% aastas, lepingutasu 5% laenusummast, tagasimaksete summa 1046,40 eurot ning makstav kogusumma 1096,40, 12 tagasimakset. Maksimaalne krediidi kulukuse määr 56,43%. Laenu tagasimaksmise minimaalne periood 2 kuud ja maksimaalne periood 60 kuud.

Tähelepanu! Enne laenutaotluse esitamist ja –lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja pea nõu asjatundjatega!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee