TÄPNE TÖÖ: Restauraator Maria Väinsar taastab kustunud nimesid.Foto: Erakogu
Asso Ladva 21. juuni 2020 18:30
„Tore on see, et inimesed on siin väga aktiivsed. Käivad kalmistul ja küsivad, et mis toimub. Kui nendega vestled, siis kuuled, mida nad asjast arvavad, nad räägivad oma mälestusi. Niimoodi koguneb tööobjekti ümber omamoodi lugu,“ räägib Tartu Kõrgema Kunstikooli Pallas õppejõud Maria Väinsar, kes lõpetab Maarja-Magdaleena kalmistul seisva vabadussõja mälestussamaba restaureerimist.

„Peamiselt tuli sammast puhastada, teha väikseid kiviparandusi,“ kirjeldab Väinsar tehtavat tööd. „Kirjad tuli hõbetada ja kullata, need olid peaaegu kustunud. Ümbrus taastati nagu see kunagi oli, nii et ei olnud tohutult ulatuslikke töid.“ Abilisi Väinsarel palju tarvis ei läinud, tema juhendamisel töötas samba juures Pallase skluptuuriosakonna kolmanda kursuse tudeng Heili Rungi ja restauraator Heiti Kulmar.

„Minu jaoks pole suurus oluline, teinekord võib mõne väikese asja restaureerimine olla palju keerulisem kui terve maja korrastamine,“ sõnab Väinsar. „Inimesed on need, kes annavad asjadele väärtuse. Paljud kohalikudki ei tea nende asjade ajalugu.“

„Meil on Tartu valla ja Kaitseliiduga hea koostöö,“ ütleb Pallase rektor Vallo Nuust. „Kolm aastat tagasi sai Lähte kalmistul korrastatud vabadusristi kavaleri Mihkel Areni rauast hauatähise ja võib-olla saame ühiselt veel midagi korda teha.“

Võidupühal saavad kõik korda tehtud mälestusmärki juba täies hiilguses oma silmaga näha, selle juures jagab Kaitseliit Tartumaa inimestele traditsiooniliselt võidutuld. Ehkki avalikke jaanitulesid tänavu ei peeta, siis iga soovija võib enese jaanitule tarvis kaasa saada leegi võidutulest.

Vabadussõja mälestussammas Maarja-Magdaleena kalmistul avati 1922. aastal. Kohalikud matsid samba 1945. aastal samale kalmistule, et nõukogude võim ei saaks seda lõhkuda ega minema viia. 1988. aasta suvel kaevati sammas uuesti välja ning asetati oma kohale tagasi. Restauraatori sõnul tekkis enamus korrastamist vajavatest asjadest kulumisest viimase 30 aasta jooksul, vaid üksikud vigastused olid tekkinud kaugemas ajaloos mahavõtmise ja väljakaevamise käigus.