Maailm

ÜRO ARUANNE: iga sajas maailmakodanik on pidanud kodu jätma 

Toimetas Greete Kõrvits, 18. juuni 2020 18:55
Süüria poiss pagulaslaagris. Kümned tuhanded lapsed on laia ilma peal ilma vanemateta.Foto: AFP/Scanpix
ÜRO pagulasameti aastaaruandest selgub, et 2019. aasta lõpuks oli oma kodust sunnitud ümber asuma 79,5 miljonit inimest. See number pole kunagi nii kõrge olnud: 1 protsent maailma elanikest ehk iga sajas inimene. Järjest vähem on neid, kellel võimalik koju tagasi minna.

Kui 1990ndatel suutis igal aastal koju tagasi pöörduda keskmiselt 1,5 miljonit põgenikku, siis viimase kümnendi jooksul on see arv langenud umbes 385 000ni, mis tähendab, et sundümberasumise kasv ületab mäekõrguselt lahendusi, mis võimaldaksid inimestel koju naasta.

„Oleme tunnistajaks muutunud reaalsusele, kus sunnitud ümberasumine on tänapäeval mitte ainult palju laiemalt levinud, vaid pole enam ka lühiajaline ja ajutine nähtus,“ selgitab ÜRO pagulaste ülemvolinik Filippo Grandi, et olukord, kus inimene ei saa minna ei tagasi ega ka edasi mitte, muutub väljakannatamatuks. Konfliktid ei taha kuidagi lõppeda ning laagrid pikaajaliseks elamiseks ei sobi. „Inimestelt ei saa oodata, et nad elavad aastaid turbulentsetes tingimustes, ilma võimaluseta koju minna ja lootuseta ehitada tulevikku seal, kus nad viibivad. Vajame täiesti uut ja vastutulelikumat suhtumist kõigisse põgenejatesse ning palju tugevamat tegutsemisindu, et lahendada need aastaid kestvad konfliktid, mis on sellise tohutu kannatamise põhjuseks.“

Suur osa neist, kes on sunnitud ümber asuma ja kodu maha jätma kolivad ringi omaenda kodumaal (üle 45 miljoni), valdav osa sundümberasumisel inimestest (80 protsenti) ei ela heaoluühiskondades, vaid kehva toiduvarustusega ja sõjaliste konfliktide keskel asuvates piirkondades. Eriti tekitavad pagulasametile muret konfliktid Kongo DVs, Sahelis, Jeemenis ja Süürias, samuti Venezuela kodanikud, kes riigist põgenevad, kuid kellest paljud ei ole seaduse kohaselt pagulaste või varjupaigataotlejatena registreeritud.

Ilmselt ei tule üllatusena, et vanemaealised inimesed valdavalt ei põgene. Samas on ilma peal laiali erakordselt suur arv koduta lapsi, kellest kümned tuhanded rändavad ilma täiskasvanud saatjata.

Kodutud venezuelalased Colombia tänaval. Paljud neist on nõuetekohaselt registreerimata.Foto: Zuma Press/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee