Juhtkiri

Juhtkiri | Näotu kambakas terviseameti vastu (2)

Ohtuleht.ee, 18. juuni 2020 18:57
Foto: Robin Roots
„Head uudised!“ Nii alustas neljapäevast valitsuse pressikonverentsi peaminister Jüri Ratas. Kuigi iga tervemõistuslik inimene võinuks arvata, et järgneb teade terviseameti juhi Merike Jürilo lahkumisest, sest see tagab, et koalitsioon saab oma juhi väärtustel põhineval juhtimisel jätkata, tuli pettuda, sest Ratas hakkas rääkima hoopis konkurentsvõime edetabelist.

Jürilo lahkumiseni jõudis peaminister pressikonverentsi küsimuste voorus, tema enda jaoks polnud see midagi sellist, mida üldse mainida. Lahkub praegu Eesti jaoks ühe kõige olulisema ameti juht ja peaministri jaoks on see mingi suvaline kõrvalteema! Eks seegi ütle midagi Ratase väärtushinnangute kohta, kuid kahjuks mitte midagi positiivset. Koalitsiooni suund teatud inimeste alandamise, alavääristamise ja marginaliseerimise poole lihtsalt jätkus. See ei tähenda, et Merike Jürilo poleks teinud terviseameti juhina vigu või poleks pidanud lahkuma, kuid näitab suhtumist inimestesse, ja eriti neisse, kes peaks olema selle valitsuse olulised partnerid. 

On selge, et pandeemia tingimustes pole kellelgi võimalik teha ainult õigeid otsuseid, sest olukord oli täiesti uus ja kogemus puudus kõigil riikidel. Sellest lähtudes on terviseamet vaieldavuste kiuste täiesti tublilt hakkama saanud. Sestap oli sotsiaalminister Tanel Kiigest näotu anda Jürilole usalduse kaotusest teada meedia vahendusel, kuigi ka tema võis valitsus musta töö tegijana lihtsalt fakti ette panna.

Epidemioloog Nelli Kalikova andis siinsamas Õhtulehes mõned päevad tagasi karmi hinnangu, et Eestis võtab otsuseid vastu seltskond, kel puudub erialane kompetents, kuid on võim. Pigem tuleb terviseametit tunnustada, et nad pole lasknud poliitikuil endale pähe istuda ning on oma arvamuse välja öelnud ka olukorras, kus isegi välisminister Urmas Reinsalu hakkas oma erakonna rahastajate harjuskiks ja surus koos valitsusega peale spetsialistide hinnangul ebausaldusväärset testimist.

Jürilo kangutamisega on valitsus seadnud lati terviseameti uue juhi valikuks. Kui usaldus tähendab valitsuse ettekujutuses kompetentsi hääletut alistumist poliitilise tahte ees ka väga spetsiifilises tervisevaldkonnas, siis teeb see viiruse teise laine saabumise kartuses väga ärevaks.