Merike Jürilo tagasiastumise pressikonverentsFoto: Robin Roots
Ohtuleht.ee 18. juuni 2020 13:50
Neljapäeval teatas terviseameti peadirektor Merike Jürilo, et paneb ameti maha. Kell 14 toimuval pressikonverentsil selgitavad juhtunu tagamaid nii Jürilo kui ka sotsiaalminister Tanel Kiik. 

Õhtulehele on viidatud, et Jürilo sai kolmapäeval läbi meedia teada, et valitsusliikmed, sealhulgas peaminister Jüri Ratas ja sotsiaalminister Tanel Kiik, pole temaga rahul. Ministrid rääkisid usalduse puudumisest. Märksõna taga peitub asjaolu, et valitsus on tahtnud koroonakriisis teha asju vastavalt oma äranägemisele, kuid terviseamet on teinud teisiti, lähtudes teaduspõhisusest.

Lähemalt loe SIIT.

Kohapeal olnud reporteri sõnul oli Jürilo ebameeldivast uudisest hoolimata pressikonverentsil õnneliku olekuga. Rahulolev nägu viitas, et terviseameti juhi raskest koormast vabanemine oli Jürilo jaoks kergendus. Samal ajal oli sotsiaalminister Tanel Kiige olek morn. Hapu näoga rääkiv minister paistis ajakirjanike ja avalikkusega suheldes ebamugavust tundvat. 

Kiik: muudatus on valdkonna töörahuks vajalik

Minister tegi esimese asjana selgeks, et tema hinnangul on terviseamet koroonakriisis teinud kõige rohkem tööd ja nad on seda Kiige sõnul teinud hästi. „Ma ei soovi kindlasti pisendada nende tööd. See, et me oleme saanud koroonaviirusega niimoodi hakkama, on ka suures osas terviseameti töö,“ sõnas ta.

Kiik seletas, et minevikus olnud ebakõlad ja arusaamatused on viinud valitsuse ja terviseameti vahelise usalduse mõranemiseni. „Selles vaates oleme kohtunud korduvalt terviseameti juhiga ja leppinud kokku, et antud olukorras, et kogu valdkond saaks edasi liikuda ilma tarbetu minevikutaagata, eelarvamusteta ja negatiivse õhkkonnata, on vaja direktoril tagasi astuda,“ sõnas Kiik ja kiitis Jürilot tubli töö eest.

Minister palus avalikkusel hoiduda äärmuslike järelduste tegemisest. „Täna ei ole ju rõõmupäev,“ lisas ta.

„Ei ole mõtet hakata märtsis ja mais olnud diskussioone lahkama. Võib-olla ma teen siil liiga, aga ka ajakirjanduses on oldud terviseameti suhtes ebaõiglane. Nende otsuste suhtes olukorras, kus kriis polnud ainult Eestile, vaid tervele maailmale uus. Kahe-kolme kuuga on neid möödarääkimisi toimunud palju, mis on viinud selleni, et pole lootust senise olukorra jätkumisel uue viiruslainega hakkama saamiseks,“ lisas Kiik.

Minister Kiige silmis sai otsustavaks see, et koostöö kiire taastamine pole realistlik. Järgmise juhi valimine on seaduse järgi vastava komisjoni otsus. Kiige sõnul on komisjon lubanud esimesel võimalusel konkursi välja kuulutada. „Kuna on kartus, et järgmine koroonaviiruse laine tuleb sügisel, siis on oluline, et me leiaksime terviseametile uue juhi suve jooksul. Ma usun, et tervisevaldkonnast on sellele kohale palju häid kandidaate,“ rääkis ta.

Jürilo: ma ei tea, miks mind välja vahetatakse

Jürilo kinnitas, et on palunud end juuli algusest terviseameti juhi ametikohalt vabastada. „Mul on võimatu juhina targalt ja efektiivselt oma tööd teha, kui ma meedia kaudu saan kuulda usaldamatusest. Taneliga on meil koostöö hea. Ta kuulab, on mõistev ja mõtleb kaasa. Terviseametit ja seda kriisi juhtides olen juhindunud terviseameti põhiväärtustest. Need on asjatundlikkus ja hoolivus. Esimese osas oleme andnud terviseametiga oma panuse tõenduspõhise joone hoidmisse,“ seletas Jürilo. Ta ütles, et terviseamet on olnud oma argumentides aus ja läbipaistev, mis võib olla tema sõnul ka põhjus eriarvamusteks.

„Terviseamet keskendub nii kriisis kui ka edaspidi inimesele, kes ei ole meie jaoks objekt või number statistikas,“ sõnas ta. Ta nõustus Kiigega, et terviseamet on teinud koroonakriisis tublit tööd.

Jürilo tunnistas, et ta ei tea, milliste ebakõlade pärast ta täpsemalt välja vahetatakse. „Ei ole otse ühtegi sellist kontakti olnud, mis on see põhiline probleem. Pigem on olnud usaldamatus ja teada saamine läbi meedia. Küll on ka Tanel vahendanud,“ rääkis ta.