Eesti uudised

ETTEVAATUST, ÄIKE! Kuidas kaitsta kodu ja tehnikat pikselöögi eest? 

Madleen Vapper, 17. juuni 2020 10:17
Foto: Kenno Soo
Kohal on kuumad suveilmad ja päikesepaiste, millega käivad aga käsikäes ka äikesetormid. Viimastel nädalatel on Eestis pikne süüdanud juba neli hoonet. Läbi võivad põleda ka kodused tehnikaseadmed.

Telia Eesti tehnikute üksuse juhi Pepe Aaviksoo sõnul põhjustavad äikesest tingitud mured ainuüksi Telia kõnekeskustesse ja esindustesse igal aastal tuhandeid pöördumisi, millele lisandub sadu tehnikute visiite klientide juurde, et tekkinud kahjusid kõrvaldada.

Pikne võib lüüa elamusse kas otsetabamusena või kaudselt elektriliine pidi. Kõige tõhusamalt kaitsevad selle eest piksekaitsesüsteemid, kinnitab päästeameti ohutusjärelevalve osakonna ekspert Kadi Laanemäe. Otsetabamuse eest kaitsevad näiteks piksevardasüsteemid, mida saab paigaldada hoone külge. Kaudse löögi eest kaitseb elektrisüsteemi külge paigaldatav liigpingepiirik.

Laanemäe paneb aga südamele: "Piksekaitsesüsteemid pakuvad äikese eest tõhusat kaitset, kuid seda vaid siis, kui neid paigaldab vastava väljaõppega spetsialist." Piksevardasüsteem muutub ohtlikuks, kui selle ühendus maapinnaga on puudulik või täiesti katkenud. Liigpingepiiriku paigaldamisel tuleb alati järgida tootja juhiseid ning ilma elektrialaste teadmisteta seda seadet paigaldada ei tohigi.

Äikesest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii

Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna ekspert Kadi Laanemäe nendib, et piksetabamus võib kahjustada elektrisüsteemi ja vooluvõrku ühendatud kodumasinaid või põhjustada koguni tulekahju.

Pepe Aaviksoo lisab: "Ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii, mistõttu peab klient võtma parandamise või uue seadme ostu kulud enda kanda." Aaviksoo annab järgmised juhised, kuidas kodutehnikat äikese ajal kaitsta.

1. Kõik juhtmed ja kaablid tuleb seina küljest lahti ühendada. Seda nii kõuemürinat kuuldes, kui ka pikemaks ajaks kodust ära sõites.

2. Soetada piksekaitsmega voolujuhe. 

3. Kontrollida üle maja vooluvõrk. Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata.

4. Seadmete taasühendamisel varuda kannatust.

Päästeamet ei pea täpset arvestust piksekaitsesüsteemiga majade kohta, kuid julgeb väita, et nüüdisaegsete ehitusnormide järgi ehitatud ühiskasutuses olevatel hoonetel on piksekaitsesüsteemid üldjuhul olemas, sest seda nõuab seadus.

Kui kortermajal puudub piksekaitsesüsteem, peaks sellele juhtima korteriühistu tähelepanu. Lisaks saab iga korteriomanik iseseisvalt lasta spetsialistil paigaldada enda korteri elektrisüsteemi külge liigpingepiiriku.

Telia Eesti meediasuhete juhi Raigo Neudorfi sõnul on hea hoida pilk peal ka SELLEL leheküljel, mis näitab reaalajas, kus äike parasjagu sähvib. Nii saab lähenevat äikesetormi juba varakult märgata.