MQ-9 Reaper droon 2018. aastal Afganistanis.Foto: Omar Sobhani / Reuters / Scanpix
Viljar Voog 16. juuni 2020 11:24
Esmaspäeval andis kaitsevägi teada, et Eesti õhuruumis käis harjutuslennul USA õhuväe strateegiline hävitaja B-52. Sootuks märkimisväärsem on aga teine esmaspäeval ilmnenud fakt: Ämari lennubaas on esimest korda koduks ameeriklaste mehitamata sõjaväelennukitele MQ-9 Reaper.

Droonid ja nendega kaasnev tugipersonal-varustus on Eestis siiski ajutiselt, juuli lõpuni. Alates 2018. aastast on nende koduks olnud Poolas paiknev Miroslawieci õhuväebaas, kuid selle maandumisrada läheb renoveerimisele. Esmaspäeval teatas USA õhuväe Euroopa üksus, et koostöös Eesti valitsuse ja Balti partneritega tuuakse Reaper-droonid selleks perioodiks Ämarisse.

Eesti õhuruumis on USA mehitamata lennukid tavapärane nähtus, kuid varem pole masinad (teadaolevalt) Ämarist õhku tõusnud. Kui palju droone Eestisse toodi, ameeriklased ei paljasta.

„Hea meel on tervitada meie liitlasi Ämaris. Droonid on tänapäeval kuum teema ning lennunduskultuuris on droonide juurutamise näol tegemist uue vundamendi ladumisega,“ ütles õhuväe ülem kolonel Rauno Sirk teisipäeva pärastlõunal pressiteate vahendusel.

Sirk sõnas, et parajaks väljakutseks on droonide integreerimine igapäeva lennutegevusse. „Siinkohal tahaksin tänada lennuametit ja Lennuliiklusteeninduse AS-i nende panuse eest meie õhuruumi ja reeglistiku kujundamisel selliselt, et mehitamata lennuvahendid saavad siin vabalt, kuid samas kontrollitult opereerida,“ ütles õhuväe ülem.

MQ-9 Reaper on relvastatud mitmeotstarbeline MALE-tüüpi (Medium Altitude Long Endurance) kaugjuhitav lennuvahend, mida kasutatakse peamiselt sihtmärkide hävitamiseks ja luureandmete kogumiseks. Tegu on sama tüüpi droon, millega tapeti selle aasta jaanuaris Iraagis Iraani tähtsuselt teine mees, Qasigaem Soleimani.

Mehitamata lennuk MQ-9 Reaper võeti Ameerika õhuväes kasutusele 2007. aastal ja ühe sellise maksumus on uuena 14 miljonit eurot. 11 meetrit pika ja 20meetrise tiivaulatusega masin lendab kiirusega kuni 480 km/h ja nõnda kuni 1900 kilomeetrit. Maksimaalne lennukõrgus on Reaperil 15 kilomeetrit, kuid üldiselt viib see läbi missioone poole madalamal. Droonile saab kinnitada kuni seitse relvasüsteemi, Wikipedia andmetel kannab ta korraga maksimaalselt nelja raketti-pommi. Täislastis masin püsib tankimata õhus kuni 14 tundi.