OLID AJAD! Kahe Korea vaheline piirikontor 2018 septembris. Nüüd laskis Põhja-Korea selle pilbasteks.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Juhan Mellik 16. juuni 2020 10:30
Lõuna-Korea ametnikud teatasid, et nende totalitaarne põhjanaaber hävitas kahe riigi piiril asuva kontori, mis mõeldud suhete hoidmiseks naabrite vahel.

Piirilinna Kaesongi lähedal asunud hoone oli mõeldud selleks, et säiliks mingisugunegi side kahe riigi võimude vahel. BBC kirjutab, et aastal 2018 läbis maja isegi värskenduskuuri.

Pinged kahe riigi vahel on kruvinud üles juba nädalaid, selle peamiseks allikaks on lõunasse põgenenud põhjakorealased, kes lennutavad õhu kaudu endisele kodumaale propagandamaterjale. Põhja-Korea juht Kim Jong-un on korduvalt ähvardanud katkestada suhted, kui nad oma tegevust ei lõpeta. Samuti on ta viimasel ajal kõnelenud võimalikust sõjategevusest.

„Kaesongi sidekontori vägivaldne hävitamine Põhja-Korea poolt on sümboolne hoop Koreade-vahelisele leppimisele ja koostööle,“ lausus Soulis asuva Ewha ülikooli professor Leif-Eric Easley. „Raske on mõista, kuidas selline samm aitab Kimil saada maailmalt, mida ta tahab. Aga kindlasti kasutatakse pilte sellest ära kodumaises propagandas.“

Tehniliselt on Põhja- ja Lõuna-Korea endiselt sõjas, sest peale sõjategevuse lõppu aastal 1953 ei sõlmitud ühtegi rahulepingut.