Sisuturundus

Veltekspert soovitab: mida jälgida elektrilist tõukeratast ostes?  

Veltekspert, 21. juuni 2020 10:50
Elektrilised tõukerattad on viimasel paaril aastal vallutanud tänavad ning sellest on saanud lisaks põnevale vaba aja veetmise vormile praktiline sõiduvahend nii tööle kui kooli kulgemiseks. Kuidas tõukeratast valida annab nõu Velteksperdi tootespetsialist Karol Pokbinder.

Elektrilisi tõukerattaid, mille vahel valik teha, on väga palju – niisiis esimest korda sellesse maailma sukeldudes võib olla raske aru saada, milline tõuks on vastupidav ja milline neist suudab samal ajal pakkuda ka maksimaalset sõidumugavust. Pokbinder toob välja, et tõuksi valides tuleb esmalt kaardistada vajadused ning mõelda läbi küsimused, kus sellega sõidetakse, kui pikki vahemaid läbitakse ja millised on hoiustamise tingimused.

„Kui ikka on soov sõita metsas või kruusateel ning vajadus hakkama saada ka konarlikel kõnniteedel, võiks tõukeratas olla kindlasti suurte ratastega ja kõrge põhjaga. Vastasel juhul võib hätta jääda ning sõit kujuneda ohtlikuks,“ märgib Karol Pokbinder lisades, et rataste juures tuleb jälgida sedagi, kas tegemist on õhk- või täiskummiga. „Tegemist on ühe suurima argumendiga tõukeratta juures, mida paljud esmapilgul näha ei oska, kuid see on oluline asi. Minu soovitus on valida õhkkummiga ratas, sest see annab amorti juurde ja on parema pidamisega vihmase ilma korral.“ Õhkrehv ei kanna ka vibratsiooni juhtrauda ja sealt edasi kätte, lisaks peaks ratas olema kindlasti 10-tolline. 

Mitte vähem oluline pole ka raami põhja kõrgus maast ehk kliirens. Mida kõrgemal asub tõukeratta põhi, seda turvalisem on ületada teeservi, kõnniteeservi ja muid konarusi. Eriti võimekad on linnapildis esinevaid madalaid astmelisi treppe ületama Inokim lipulaevad Ox ja OxO, mis on amortidega mudelid ja mille keskosa on  maast piisavalt kõrgel. Samuti on kõrge seisuplatvormi põhjaraamiga Velt Smart elektritõukerattad, mis on loodud Velteksperdi meeskonna poolt, valides hoolikalt komponente, millest tõuks on konstrueeritud ning toetudes siinjuures isiklikele sõidukogemustele. Lisaks arvestatakse kohalikku linnakeskkonda, infrastruktuure ja liikluseeskirju.

Velteksperdi tootespetsialist toob välja, et järgmine samm, millele mõelda on kindlasti vahemaad, mida tõukerattaga läbima hakatakse. Kui 30-40 kilomeetrise sõiduulatusega rataste mootori võimsus ulatub 450W ja aku mahutavus 624 vatt-tunnini (Wh), siis näiteks 110 kilomeetrise sõiduulatusega ratta akuvõimsus on juba kordades suurem. See omakorda väljendub nii ratta palju suuremas kaalus kui ka suuruses. Teisisõnu, tuleb väga täpselt mõelda, miks tõukeratast vaja läheb ning milline saab olema teekond, mida läbima asutakse. Reaalse sõiduulatuse kohta tasub uurida juba kogenud tõuksiomanikelt ning arvesse tuleks võtta, et ühe laadimisega läbitavat kilometraaži mõjutavad väga paljud nüansid alates inimese enda kehakaalust, gaasinupu intensiivsest vajutamisest, pidurdamisest, kuni tee kaldenurgani välja.

Pokbinder märgib: „Kui iga päev ikka Nõmme mäest üles sõita, siis ei ole ühegi tõukeratta andmed vastavuses tehniliste näitajatega.“ Seetõttu tasub uurida reaalset kogemust neilt, kel tõukeratas olemas. „Näiteks Tallinnas on Velt Smart tõukeratta kangema mudeli, ehk X8 distants 30-35 kilomeetrit. Julgen öelda, et see on ühe laadimisega täiesti läbitav.“. Inokimi tõukerataste puhul oleneb kõik mudelist, kuid parimate puhul ulatub kilometraaž ühe laadimisega 100 kilomeetrini.

Lisaks tasub mõelda ka tõukeratta enda kaalule ja võimalusele see kokku klappida. „Näiteks on õhkrehvidega mudelitest just Velt Smart tõukerattad omasarnastest kergeimad,“ sõnab Pokbinder, rõhutades, et kaal on tõukeratta puhul äärmiselt oluline, kuna seda võiks olla mugav tõsta näiteks auto pagasiruumi, bussi või tassida mööda treppe korterisse. „Odavama otsa tõukse ei saa alati kokku klappida ning seetõttu on raske neid kaasa võtta reisile või hoiustada, kuna kõigil pole esimesel korrusel garaaži käepärast võtta,“ nendib Pokbinder.

Näiteks Velt Smart tõukeratta saab väga mugavalt kokku klappida. Kuid mis teeb Velt Smart tõukeratta omamise veelgi mugavamaks, on fakt, et sellel on ainukesena turul olevatest tõuksidest eemaldatav aku. See tähendab, et tööle sõites ei pea tervet sõiduvahendit kontoriruumi vedama, et seda laadida (akut saab laadida ka tõukeratta küljes), piisab vaid aku kaasa võtmisest. Sõiduvahendi enda saab parkida selleks ette nähtud kohta. Velt Smart Scooter on üldse turu kõige kergem, 13kg kaaluv, elektriline tõukeratas, mis on suurte 10“ tolliste õhkrehvidega.

Lisaks mõtle läbi vastused järgmistele küsimustele ning pane paika kriteeriumid:

- Mitu kilomeetrit on sinu vajadus, et tõukeratas ühe laadimisega sõidaks? Kas päevane distants on kokku 20km/30km/40km/50km või 100km?

- Kus ma sõidan? Siledal asfaldil, kruusateel, metsateel, raskemini läbitaval liivasel või porisel metsalõigul? Kas on äärekivisid, takistusi?

- Kas tõukeratast on vaja tassida kõrgemale korrusele, kokku pakituna kaasa võtta rongi, reisijate salongi?

- Kas tõuks peaks mahtuma minu auto pagasiruumi, et see kaasa võtta puhkusele, et siis koos kaaslasega ringi liikuda mõnes linnakeses? Kas minu auto pagasiruumi peaks mahtuma kaks tõukeratast?

- Kas ma soovin, et saan muretult ka vihmaga sõita?

- Kas ma soovin, et mul oleks mõnus sõita, mugav, pehme või pigem ei oma see tähtsust? Kas ma lepin sellega, et kõik tee konarused ja vibratsioon tuleb mulle läbi lenksu  kätesse? Kas see ei häiri mind?

- Või ma lepin, et minu tõuks on võimeline läbima pikema distantsi, aga on raskem tänu võimsale akule? Raskem tassida korrushoones?

- Või ma ei pea nende tingimustega arvestama ja soovin parimat võimsamat, pikema distantsiga tõuksi? 

- Kas ma olen nõus leppima natuke suuremate hoolduskuludega pidurklotside arvelt, samas saades nautida tõeliselt häid pidureid? See tagab liiklemisel minu turvalisuse.

- Kas mul on teekonnal ees tõuse? Kas ma soovin neid läbida sõites või käekõrval lükates?

- Kas ma soovin vastupidavat, tugeva konstruktsiooniga tõukeratast, mis säästab aega ja raha või ei oma see tähtsust? Kaua tõukeratas kestab ja palju sellega probleeme on tulevikus?

- Kus ma käin oma tõuksiga hoolduses, kust ma saan varuosi hiljem? Siinkohal soovitamegi soetada tõuks tuntud ja suurte kogemustega ettevõttelt, kes pakub ka korralikku järelteenindust.

Selleks, et leiaksid endale sobivaima tõukeratta, külasta Velteksperdi esinduspoodi Tallinnas,  Pärnu mnt 139e/11 või kodulehte veltekspert.ee. Tule tõuksiga ka proovisõidule Velt Ekspert salongi, telefon on 58999214. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee