Eesti uudised

Kohus peab otsustama, kas osa süüdistustest võivad olla juba aegunud

Vaidlused jätkuvad: Lemberi osalusega protsessil jäi kohtunik taandamata 

Asso Ladva, 15. juuni 2020 16:46
TAANDAMINE EI ÕNNESTUNUD: Tartu maakohtu kohtunik Raina Pärn (keskel) jääb paarikümne süüdistatavaga riiklike toetuste väljapetmise protsessil õigusemõistjaks.Foto: Aldo Luud
„Vandeadvokaat Mihkel Gaveri taotlus kohtuniku taandamise kohta jätta rahuldamata. Kohtunik on kõiki oma otsuseid motiveerinud ning tegutsenud seaduste alusel,“ kõlab esmaspäeval Tartu maakohtus rahvakohtunike otsus.

Esmaspäeval jätkub protsess toetuste väljapetmises süüdistatavate kümne isiku ja kaheksa firma üle, kellest nimekaim on endine Tartu abilinnapea Kajar Lember. Kuid istung koosneb peamiselt vaheajast, sest kaasistujatest rahvakohtunikud pidid otsustama, kas kohtunik Raina Pärn sobib antud protsessil jätkama. Sellesisulise taotluse esitas eelmisel istungil kolme süüaluse kaitsja Gaver, kuna mitmed kohtuniku otsused viitasid tema erapoolikusele.

Samal teemal

Millest tüli?

Kolme kohtualust – Veiko Albergi, Ülle Lippust ja OÜd Õkomuld – esindab vandeadvokaat Gaver, kuid kohtu korraldusel pidi neid kaitsma veel asenduskaitsja. Segadus kaitsjatega algas sellest, et eelpool nimetatud kolme süüdistatava kaitsja Katrin Paulus haigestus tõsiselt enne 18. mail peetud esimest istungit ja kohus määras 20. mail Paulusele asenduskaitsjaks Heiki Kuninga. Samal päeval olid aga senised Pauluse kliendid teatanud kohtule, et nad otsivad endale uue advokaadi. Sellele vaatamata käskis kohus asenduskaitsjal jätkata.

Vandeadvokaat Marko Kairjak süüdistas kohut kiirustamises – tegu on kõige suurema toetuste väljapetmise kriminaalasjaga ning kohus ja prokuratuur peavad näitama, kui tõhusalt töötab Eestis õigusemõistmine. Kairjaki sõnul sobivat asja kiire otsuseni viimise nimel isegi kohtualuste õiguste rikkumine.

Vandeadvokaat Märt Missik rääkis reedesel istungil, kuidas juba eelistungil jäi mulje, et kaitsjad on selles protsessis tõrjutud ja prokuratuur on eelistatud. Ta nimetas tsiviilhagisid ja süüdistuskokkuvõtet puudulikeks, kuid kohtunik jättis sellele tähelepanu pööramata ja otsustas alustada avaliku menetlusega.

Kohtunik ei nõustu

„Taandamistaotluses esitatud asjaolud ei ole põhjendatud,“ pareerib kohtunik Pärn. „Asjaolu, et kaitsjatele ei ole mõned kohtuniku otsused meelepärased, ei muuda kohtunikku erapoolikuks.“ Enam-vähem sama saab kirja ka kaasistujate otsusesse, ühegi advokaatide esitatud süüdistusega nad nõusse ei jää.

Tartu kohtute pressiesindaja Anett Kreitsmann lisab, et esmaspäevasel istungil esitavad mitu kaitsjat taotlused mitme süüdistuses kirjeldatud kuriteoepisoodi aegunuks tunnistamise kohta. Nendele taotlustele peab esmalt otsa vaatama prokurör ning järgmisel istungil, mis leiab aset 19. juunil, peab kohus otsustama nende taotluste põhjendatuse üle.

Süüdistuse järgi taotlesid erinevad süüdistatavad aastatel 2006–2015 teel Ettevõtluse Arendamise sihtasutuselt (EAS) ning põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt (PRIA) toetusi, kokku saadi põhjendamatult toetust rohkem kui 1,8 miljonit eurot.

Kohtunik jäi üksinda kohtusaali konutama

Seni, kuni rahvakohtunikud omakeskis aru peavad, kas kohtunik tuleks kriminaalasja arutamise juurest taandada või mitte, tuleb päris kohtunikul end neist eemale hoida.

Rahvakohtunikel võttis otsuse arutamine ja kirjapanek aega kolm ja pool tundi, terve selle aja veedab kohtunik Raina Pärn avatud kohtusaalis, kus kõik protsessi osalised võivad talle seltsiks olla ja ühtlasi veenduda, et ta kaasistujatega asja ei aruta.

Publikut aina vähem ja vähem

5. juunil aset leidnud kohtuistungil oli rahvast kui murdu, inimesed ei kippunud saali ära mahtuma. Endisele kolleegile Kajar Lemberile Tartu linnavalitsusest olid siis kaasa elama tulnud samuti õigusemõistmise masinavärki sattunud Tartu abilinnapead Artjom Suvorov ja Valvo Semilarski.

Esmaspäeval on kohtusaalis ruumi juba õige lahedalt. Pole enam ühtki kaamerat, mitu kaitsjat saatsid enda asemel istungile asemiku, puudu oli ka eelmistel istungitel alati kohal olnud üks tsiviilhagejatest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee