Eesti uudised

Martin Helme Lihula sündmustest: Eestis peaks kehtima surmanuhtlus (1)

Ohtuleht.ee, 14. juuni 2020 13:11
Martin HelmeFoto: Robin Roots
Tänases Tre Raadio saates "Räägime asjast" arutasid rahandusminister Martin Helme ning EKRE esimees ja siseminister Mart Helme Lihulas toimunud tulistamist. Teemaks tõusis surmanuhtluse vajalikkus Eestis.

Martin Helme rääkis, et tapetud mootorrattur polnud talle sugugi võõras mees, vaid täitsa tema enda koduküla elanik.

Samal teemal

Emotsionaalselt alustas ta juttu viitest sellele, et mida saamegi tahta, kui politsei on alarahastatud. Siin sekkus Mart Helme poja juttu ja kinnitas: „meie rahastame politseid. Ma ütlen ära, ma ei astu sammugi tagasi politsei ja pääste rahastamises.“ Mart Helme kinnitas, et nende rahastus peab kasvama, palkade kallale kohe kindlasti ei minda.

„Reform ja sotsid olid need, kes politsei ära likvideerisid sisuliselt, piirivalve ära likvideerisid. Ma olen suutnud aastaga rohkem rahaga toetada, kui mingisugused Pevkurid ja Anveltid kokku,“ uhkustas Mart Helme.

Jutuks tuli see, et Lihulas toimunud sündmusele reageerimisega läks aega 45 minutit. Kuid meeste sõnul on oluline rõhutada, et reageerisid ju eriüksused.

„Kui oleks läinud tavapärane patrull, kus üks naine ja meesterahvas tavalises helkurvestis, siis nad oleks lihtsalt maha lastud seal,“ usub Mart Helme ja lisab: „Kui nad ei oleks saanud eelnevalt informatsiooni. Kui oleks ainult info, et joobunud rammis autot ja põgenes.“

Martin Helme sõnul vajab see küsimus siiski arutamist ja mõtlemist, kas süsteem vajaks muutmist, et reageerimisaeg oleks kiirem

„45 minutit reageerimisaega - ausalt, ma ei usu, et peame sellega leppima,“ selgitab Martin, et maapiirkondades ei jõua kiiremini sündmuskohale ka kiirabi ega tuletõrje.

Mart Helme sõnul pole reaalne, et mehitatus oleks 24/7 kõikjal, sest see läheks rahvale üüratud summad maksma.

Mart Helme tõi näite, et kui meil oleks neljas punktis (Tartu, Jõhvi, Pärnu ja Tallinn) ootel helikopter, mis saaks eriüksuse 15 minutiga sündmuskohale viia, siis tähendaks see, et vajame juurde vähemalt kuut helikopterit. Ühe helikopteri hind olevat vähemalt 30 miljonit, mis teeks kohe lisakulu 180 miljonit.

„Ma ei ütle, et see võiks või ei peaks nii olema, aga kas see on realistlik?“ küsis Mart Helme.

Martin Helme võttis ette karistuspoliitika ja tuli välja julge arvamusega Lihulas juhtunu kohta.

„Selle kuriteo valguses, selle inimese tegevust vaadates - surmanuhtlus peaks Eestis kehtima. Nende kuritegude eest ei ole õiglast karistust olemas. Õiglane karistus on saata ta jumala ette. Seal saab ta karistuse,“ oli Martin Helme konkreetne.

Helmed võrdlesid Lihula tulistajat puhta kurjusega, kelle vastu tuleb astuda kompromissitult.

Mart Helme sõnul sai ta kõne peaprokurörilt, kes palus, et minister rohkem videomaterjale ei kommenteeriks, aga Helme sõnul tuleks mingit osa videost rahvale siiski näidata.

Martin Helmet häirib ka selle valguses tõusnud relvaseadus ja relvade kättesaadavus. Rahandusministri sõnul on tegu täieliku pseudoga, sest Eestis olevat juba niigi väga karmid relvaseadused.

„Põhjus, miks tal relv käes oli, oli see, et neid reegleid ei järgitud,“ leiab ta.

Siseminister Helme sõnul on algatatud sisejuurdlus selle inimese kohta, kes tänaseks on juba vallandatud, sest ta tegeles relvalubade kontrollimisega liiga lohakalt. Formaalselt olevat kõik küll korras olnud.

Helmed avaldasid raadiosaates lootust, et kohtud ja prokuratuur ei kasuta Lihula sündmuse valguses olukorda kurjasti ära ega hakka relvalubade varjus poliitikaga tegelema.

Samal teemal

17.05.2020
Riigikogu võttis uuesti vastu päästeseaduse ja relvaseaduse muutmise seaduse
15.05.2020
Üks Lihula tulistamises viga saanud lastest sai haiglast koju
14.05.2020
TV3 VIDEO | Mootorratturid mälestasid Lihulas tapetud kamraadi
08.05.2020
Lihula tapja tunnistas tehtut