Eesti uudised

„Rahva teenrid“: relvaloa saamise reeglid peab üle vaatama 

Toimetas Eigo Kaljurand, 13. juuni 2020 16:55
Urmet Kook.Foto: Heiko Kruusi
Vikerraadio saates "Rahva teenrid" osalenud ajakirjanikud Mirko Ojakivi, Krister Paris ja Urmet Kook leidsid, et Lihula sündmuste valguses peaks relvaloa omandamise süsteemi korrigeerima.

"Tragöödia on taas Eesti inimesi pannud mõtlema inimelu haprusest. Üle pika aja on alanud relvadebatt. Iga ühiskonda vapustava sündmuse puhul tekib küsimus, kas seda saanuks ära hoida," sõnas saatejuht Mirko Ojakivi. 

Samal teemal

"Taganjärele tarkuse asemel tuleks vaadata, mida teha selliste olukordade kordamise vältimiseks," leidis ERRi toimetaja Urmet Kook. Kuigi kõike ei saa ära hoida, siis teda häiris, kuidas mitmed juhtivad poliitikud ütlevad, et psühholoogiline hinnang relvaloa taotlemisel on puhas formaalsus ja on avalik saladus, et sellest saab lihtsalt läbi.

“Miks see siis nii on? Miks meil on see reegel kehtestatud? Miks me siis ei jõua sügavamale ja ei vaata neid isikuid lähemalt. Miks see on lihtsalt formaalsus?” küsis ta.

Eesti Päevalehe ja Delfi ajakirjanik Krister Paris tõdes, et sellistes valdkondades toimub Eestis edasiminek ainult siis, kui juhtub midagi traagilist. Ta tõi välja ka perearstide mure, et neil sisuliselt puudub võimalus juba välja antud tervisetõendite tühistamiseks.

"See on üks koht, kus süsteemselt annaks midagi korrigeerida," nentis Paris, et tungival vajadusel peaks arstidel olema võimalus lubade tühistamiseks.

"Ehk kui inimene satub probleemide küüsi, siis kusagil lähevad tulukesed põlema ja tal tühistatakse relvaloa tervisetõend," ütles saatejuht Mirko Ojakivi. "Aga siis võib tekkida see häda, et inimesed ei julge abi saamiseks arsti poole pöörduda. Nad teavad, et teatud diagnoosiga võivad nad jääda automaatselt relvaloast ilma." 

"Ma usun, et arst lähtub ennekõike enda sügavast veendumusest ehk tühistamine ei oleks automaatne," rõhutas Paris. 

Meeste sõnul poleks õige lähenemine, kui nüüd öeldakse, et mingid relvad keelustatakse. Küsimus on selles, kuidas olemasolevaid reegleid järgida ja kontrollida.

"Kui politsei peadirektor ütleb, et tegelikult oleks pidanud ametnik, kes tegeles Lihula tulistajaga varasemalt, kuna tal oli kaalutlusõigus, talle seda relva mitte lubama. Siit on näha hall tõlgendusala, kus asjad ei ole korras," selgitas Kook.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee