Maailm

VIDEO | Kanada põlisrahvaste liidri vägivaldne vahistamine tekitas riigis arutelu politsei rassistlike eelarvamuste üle 

Toimetas Eigo Kaljurand, 13. juuni 2020 14:30
Allan Adam peale vahistamist.Foto: Reuters/Scanpix
Kanada politsei vahistas märtsis Kanada põlisrahvaste liidri Allan Adami, kelle auto numbrimärk oli aegunud. Sellel nädalal avalikustati video, kuidas mees võimuesindajate poolt maha murtakse ja teda näkku lüüakse. Šokeerivad kaadrid on riigis tekitanud arutelud politsei rassistlike eelarvamuste üle.

Kanada kohus avalikustas video, mida kasutati tõendina. Seal on näha, kuidas Athabasca Chipewyani põlisrahva pealik Allan Adam politseinike poolt maha murti ja üks võimuesindaja teda seejärel näkku lõi, vahendab BBC.

Arreteerimine toimus juba märtsis ja Adam peatati, kuna tema auto numbrimärk oli aegunud. Meest astus rahulikult autost välja, mille järel politsei teda ründas. Võimuesindajad keeldusid algselt video avalikustamisest, kuid kohtu nõudel seda sellel nädal siiski tehti.

Samal teemal

Video šokeeris Kanada ühiskonda ja tekkisid arutelu politsevägivalla ja rassismi üle.

"On ütlematagi selge, miks politsei keeldus video avaldamisest. See räägib enda eest," lasus Adami avdokaat Brian Beresh. Videos proovib üks politseinik Adami kätt haarata. Teine politseiametnik tormab sündmuskohale, surub ta vastu maad ja lööb talle näkku. Seejärel hoidsid politseinikud meest kägistades pikali.

"Süstemaatiline rassism on osa igast institutsioonist ja Kanada politsei pole erand," kahetses riigi politseülem Breanda Luck. Allan Adam ise ütles Kanada meediale, et selline käitumine peab lõppema. "Kuna oleme vähemus ja keegi ei astu meie eest välja, kasutavad politseinikud liigset jõudu pea alati, kui meie inimesed midagi valesti teevad. See peab lõppema," sõnas ta.

Kanada peaminister Justin Trudeau soovib, et juhtumit uuritaks sõltumatult. Kogu maailmas on viimastel nädalatel toiminud politsei vägivalla ja rassismi vastu korraldatud meeleavaldused.

Samal teemal

12.05.2020
MIKS NAD MÄSSAVAD? Ameerikas võib surma politseiniku käe läbi oodata iga tuhandes mustanahaline mees
11.05.2020
Renee Meriste USA rahutustest: tasub vanemaid inimesi kuulata