Maailm

MASKID KUI MEDUUSID! Maailmamerd reostab koroonaprügi: äravisatud ühekordsed näomaskid 

Toimetas Greete Kõrvits, 12. juuni 2020 20:13
Hooletult maha visatud näomask jõuab lõpuks ühel hetkel merre hulpima.Foto: EPA/Scanpix
Ookeanides hulbib massiliselt plastikjäätmed, veepudeleid, võrgutükke ja muud rämpsu. Ent nüüd on prügi sekka lisandunud ühekordsed näomaskid, mida inimesed hoolimatult minema viskavad.

Prantsuse keskkonnaorganisatsioon Opération Mer Propre nimetab seda Covidi prügiks: kindad, maskid, desovahendite pudelikesed. Nende esindaja kommenteeris The Guardianile, et hetkel veel pole koroonaprügi hulk meres just suur, ent kuna kogu maailm kasutab praegu meeletutes kogustes ühekordseks kasutamiseks mõeldud tooteid, võib probleem üsna tõenäoliselt peagi hullemaks muutuda.

Samal teemal

Organisatsiooni looja, sukelduja Laurent Lombard kardab, et ühel hetkel võib Vahemeres maske hulpida rohkem kui meduuse. France24-le kirjeldab ta oma üllatust, kui merd puhastades esimest korda näomaski üles korjas. Kilekindadki on reeglina meres ikka väga haruldane leid, sõnas Lombard.

Üldiselt on maailmamere suurimaks reostusprobleemiks sigaretikonid. Prügi, sh suitsu maha visates tasub meeles pidada, et tuule ja vihmavee abil jõuab pea kõik, mis maha kukub, lõpuks vette, isegi kui mahaviskamise koht asub veekogust kaugel. 80 protsenti meres leiduvast prügist pärineb maalt, rõhutab Laurent Lombard. Vee-elukad ja linnud ajavad tihtilugu prügiosakesi segamini oma päristoiduga, näiteks vees heljuvad kilekotid näevad merekilpkonnadele meduusi sarnased välja.

Samal teemal

29.09.2019
TEADLASED: filtriga sigaretid tuleks keelustada
29.07.2019
Randade koristaja loobub heategevusest: enam ei jaksa, nagu üritaks lapiga üleujutust kuivatada
23.03.2019
ÄRA VISKA VETTE EGA MAHA! Kõige enam tekitavad ookeanireostust suitsukonid