Eesti uudised

Neljas katse alustada asja sisulise aruteluga takerdus õiguslikesse vaidlustesse

Läks mölluks: Kajar Lemberi protsessi advokaadid nõuavad teist kohtunikku 

Asso Ladva, 12. juuni 2020 16:45
SAI KUULDA TÕSISEID SÜÜDISTUSI: Kohtunik Raina Pärn (keskel) ei ole advokaatide hinnangul juhtinud protsessi erapooletult.Foto: Aldo Luud
„Olukorras, kus ei mina ega asendusadvokaat pole jõudnud materjalidega tutvuda, olen ma sellel kohtuistungil nagu topis ja minu kolleeg Heiki Kuningas on teine topis. Seepärast taotlen kohtuniku taandamist sellest menetlusest,“ annab vandeadvokaat Mihkel Gaver turmtuld Tartu maakohtu kohtuniku Raina Pärna pihta.

Reedel jätkus protsess toetuste väljapetmises süüdistatavate üheksa isiku ja kaheksa firma üle, kellest nimekaim on endine Tartu abilinnapea Kajar Lember. Sisulise aruteluni ei jõutud aga selgi korral, sest advokaatidel ajas harja punaseks kohtu otsus määrata kolmele kohtualusele kaitsja vastu nende tahtmist ning kaitsjale imelühikese aja andmine materjalidega tutvumiseks. Selline asjade käik olevat kohtualuste õiguste rikkumine ning kohtusaalis olnud 11 advokaati tõusevad nagu üks mees kohtuniku vastu.

Samal teemal

Saaga kaitsjaga

Kolme kohtualust – Veiko Albergi, Ülle Lippust ja OÜd Õkomuld – esindab reedesel istungil vandeadvokaat Gaver, kuid kohtu korraldusel pidi neid kaitsma veel asenduskaitsja. Segadus kaitsjatega algas sellest, et eelpool nimetatud kolme süüdistatava kaitsja Katrin Paulus haigestus tõsiselt enne 18. mail peetud esimest istungit ja kohus määras 20. mail Paulusele asenduskaitsjaks Kuninga. Samal päeval olid aga senised Pauluse kliendid teatanud kohtule, et nad otsivad endale uue advokaadi. Sellele vaatamata käskis kohus asenduskaitsjal jätkata.

Nii Gaver kui ka Kuningas teatavad kohtule, et nad ei ole kohtumaterjalidega suutnud tutvuda ning Gaver esitab taotluse istung edasi lükata.

„Ma sain juurdepääsu toimikule alles kolmapäeval,“ selgitab Gaver kohtunikule. „Materjale on 71 toimikut, igaühes 200 kuni 300 lehekülge. Sellise mahuga materjaliga pole füüsiliselt võimalik kahe päevaga tutvuda.“

„71 toimikut ei ole võimalik kahe päevaga isegi diagonaalis läbi lugeda,“ toetab Gaverit advokaat Tanel Kask. Ta lisab, et on neist toimikutest pidanud ise läbi närima ja mõistab sellise ülesande võimatust.

Kõigele vaatamata otsustab kohtunik Pärn istungiga edasi minna ja Gaveri taotlus jääb rahuldamata. Pärast lühikest nõupidamist oma klientidega esitab Gaver taotluse taandada kohtunik.

Advokaatide pahameel

„See on mahukas kohtuasi, mis on avalikkuse huvi all,“ teatab vandeadvokaat Marko Kairjak ja jagab viis sekundit kuulsust ka kolmele saalis olevale reporterile. „Tagumistes pinkides istuvad ajakirjanikud, kes kirjutavad sellest kohtuasjast. Kohus on surve all, et näidata kohtupidamise efektiivsust.“

„Endine riigikohtu esimees Rait Maruste rääkis, et kohtupidamine mitte ainult pea olema erapooletu, vaid peab ka näima erapooletu. See kohus aga isegi ei näi erapooletu,“ ütleb vandeadvokaat Kalju Kutsar ja viitab kohtu otsusele määrata kolmele kostjale kaitsja vastu nende tahtmist.

„Juba selle protsessi eelistungist jäi mulje, et kaitsjad on tõrjutud ja prokuratuur on eelistatud,“ sõnab vandeadvokaat Märt Missik. „Tsiviilhagid ja süüdistuskokkuvõte on puudulikud, kuid sellele vaatamata otsustas kohtunik alustada istungitega.“

Kairjak süüdistab kohust otsesõnu mitmetes rikkumistes: esmalt avaldas ta delikaatseid isikuandmeid seoses advokaat Kutsari haigestumisega, määras kohtualustele kaitsja ignoreerides nende soovi leida esindaja ise, asenduskaitsja leidmiseks saadetud teade olla olnud äärmiselt pealiskaudne sisaldades 38 kuriteoepisoodi asemel vaid kahte.

Rahvakohtunike otsustada

Kuna Gaveri esitatud taotlus ei nõua kohtukoosseisu, vaid ainult kohtuniku taandamist, siis otsuse peavad selle kohta langetama rahvakohtunikud. Mida nad peavad arvesse võtma ja kui põhjalikult kaaluma, selle kohta luges Kairjak rahvakohtunikele sõnad peale.

„Rahvakohtunikele on nende õigusi selgitatud,“ segab kohtunik Kairjaki kõnele vahele.

„Seda otsust ei ole vaja teha täna ega ka esmaspäeval,“ lõpetab Kairjak sisenduskõne rahvakohtunikele. „Võtke selleks aega kasvõi nädal.“

Millal otsus kohtunik Pärna jätkamise või mittejätkamise kohta langeb, ei ole veel teada. Esialgu jäi jõusse järgmine istung esmaspäeval, kuid selle toimumise kohta saadetakse kõikidele protsessi osalistele eraldi teade. Juhul, kui kohtunik taandatakse, siis algab kogu kohtulik menetlus algusest peale, kuid juba teise kohtunikuga.

Süüdistuse järgi taotlesid süüdistatavad aastatel 2006–2015 pettuse teel Ettevõtluse Arendamise sihtasutuselt (EAS) ning põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt (PRIA) toetusi, kokku saadi põhjendamatult toetusi rohkem kui 1,8 miljonit eurot.

Kohtualune nõuab endale kirjutuslauda

Kui protsessil kaitsjatena üles astuvad advokaadid protsessid süüaluste õiguste kaitsmiste eest, siis kohtualusena saalis viibinud vandeadvokaat Robert Sarv võitles oma tervise eest.

„Esitan kohtule taotluse osaleda istungil kirjutuslaua taga,“ astub Sarv sisulisemate vaidluste vahele oma sooviga. „Soovin kasutada sülearvutit ning kuna selline asend ei ole arstide poolt soovitatav, siis noore inimesena ei soovi oma tervise väljavaateid kahjustada.“

Sarve taotluse arutamiseni kohus reedesel istungil ei jõua.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee