Jüri RatasFoto: Youtube/ValitsuseUudised
Johanna-Kadri Kuusk 11. juuni 2020 11:55
Ühendministeeriumis neljapäeval toimunud pressikonverentsil osalesid peaminister Jüri Ratas,  siseminister Mart Helme ja välisminister Urmas Reinsalu.

 

Ratas: erakondade rahastamine peab olema läbipaistev

Peaminister alustas esimese asjana neljapäevasest uudisest, et prokuratuur alustas menetlust uurimaks Keskerakonnale kahtlastel asjaoludel tehtud 50 000 euro suurust annetust. „Ma olen öelnud, et mulle ja Keskerakonnale teadaolevalt ei ole selle annetuse juures midagi kriminaalset. Jään nende sõndade juurde ka praegu. On mõistetav, et prokuratuur kahtluste pärast menetluse alustas. Erakond teeb selles prokuratuuriga koostööd. Loodame, et see selgub võimalikult kiiresti. Erakondade rahastamine peab olema läbipaistev,“ kommenteeris ta.

„Ma tervitan seda prokuratuuri uurimist. See on õigusriigis ainuõige viis ja meie oleme erakonnana valmis igal moel koostööd tegema,“ ütles Ratas.

Peaminister kommenteeris ka kolmapäeval riigikogu ees välja öeldud lubadust, et kui selgub, et 50 000euroses annetuses oli midagi ebaseaduslikku, siis pole ka tema peaminister. Ta jäi nende sõnade juurde ka neljapäeval.

Peaminister avaldas järgmisena kaastunnet Lihula traagilise tulistamise ohvritele ja nende lähedastele.

Ratase sõnul hakatakse Euroopaga arutama ühise majanduse taastamist. „Selge on see, et meid ootavad ees väga keerulised ajad,“ sõnas ta. 

Balti peaministrite videokohtumisel arutati Ratase sõnul Rail Balticu tulevikku ja ka elektri ja energeetika küsimusi kolme Balti riigi vahel. Ta lisas, et ka teised Euroopa riigid on Rail Balticu suhtes soosivad.

Helme: Lihula tulistamine oli õõvastav

Siseminister teatas, et politseil on olnud sellel nädalal palju tööd Lihula tulistamise uurimise ja analüüsimisega. „Ma olen vaadanud videosalvestusi sellest sündmusest ja ma ütlen ausalt, et igasugused kaastundeavaldused on pehmelt öeldes lahjad, kui vaadata videosalvestistelt, kui õõvastav see oli. Need videod on väga karmid. Olen soovitanud, et kõike muidugi ei ole ühiskonna šokeerimiseks vaja näidata, aga ma arvan, et mingeid lõike peaks avalikkusega jagama, et inimesed näeksid, kui hulle asju võib juhtuda, kui meil jätkuvad need lüngad, mis meil praegu relva taotlemisel on. Suurimad lüngad on psühhiaatrilise hinnangu andmises,“ rääkis Helme ja lisas, et ühiskonna ohutuse küsimuses on äärmiselt oluline, et ebastabiilsed inimesed ei saaks enda kätte relvi. 

Helme rääkis, et rõõmustav on edasiminek idapiiri väljaehitamise protseduuridega. „Suvel toimub ilmselt läbimurre, algavad ehitustööd. Selle üle on meil kahtlemata põhjust rõõmustada. Sellega võib muidugi kaasneda väikseid komplikatsioone, aga meil on ressurssi need lahendada,“ sõnas ta.

Reinsalu: järgmisest nädalast saab Soome vahet vabalt liikuda

Välisminister teatas, et 15. juunist kõrvaldab Soome sadamast piirikontrolli ja kõik eestlased saavad ilma piiranguteta põhjanaabrite juures käia. Samamoodi saavad soomlased käia karantiininõudeta Eestis. Reinsalu sõnul on ka Poolaga sarnased läbirääkimised pooleli.

Reinsalu sõnul on suur küsimus, mis saab pärast 1. juulit. Praegu koostatakse nimekirja ohututest riikidest. „Sellega jõuame mäele ja tagame, et suudame kontrollida kolmandate riikide võimalikku viiruse levikut,“ lisas ta.