Poliitika

Ratas: kui annetus Keskerakonnale osutub ebaseaduslikuks, siis ei ole mina enam peaminister 

Johanna-Kadri Kuusk, 10. juuni 2020 12:05
Peaminister Jüri Ratas riigikogusFoto: Robin Roots
Riigikogu liikmete küsimustele vastasid kolmapäeval infotunnis peaminister Jüri Ratas, justiitsminister Raivo Aeg ning maaeluminister Arvo Aller.

Jüri Ratas vastab küsimustele erakondade rahastamise ja sellega seonduva, erakondade rahastamise järelevalve, vastutuse ning kahtlaste ja keelatud annetuste kohta.

Samal teemal

Raivo Aeg vastab küsimusele erakondade rahastamise järelevalve kohta Keskerakonna musta raha valguses. Samuti vastab minister küsimustele moraali ja õiglustunde ning elatise kohta.

Sotsiaaldemokraatide juht Indrek Saar küsis Jana-Helen Juhaste Keskerakonnale annetatud 50 000 euro kohta. Saar uuris, kas raha on ikkagi seaduslik või on selle taust peaministri jaoks hägune.

Peaminister kinnitas, et kui erakonna rahaasjad oleksid hämarad ja korruptiivsed, siis ei oleks ka tema peaminister. Seda mitte umbusaldushääletuse, vaid omaalgatusliku tagasiastumise läbi. Ratase sõnul ei olnud antud annetuses midagi ebaseaduslikku ja see oli Juhaste isiklik raha. Ta märkis, et Keskerakond kandis selle raha tagasi, kuna tekkisid küsitavused seoses perekonnaseadusega.

Ratas tõdes, et Keskerakond oleks võinud annetuse kohta küsimusi esitada juba jaanuaris, annetuse laekumise ajal, mitte mai lõpus.

Kaja Kallas tõi välja, et Ratas on viimaste nädalate jooksul väitnud, et erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) kaotamine ei olnud tema idee. Samuti on Kallase sõnul Ratas väitnud, et 50 000eurose annetusega on kõik korras.  Kallas küsis: „Ajakirjandus on mõlemad väited ümber lükanud. Kas te suudate täna kasvõi korraks aus olla?“

Ratas kaitses end sellega, et ERJK kaotamine oli koalitsiooni mõte, mitte otseselt tema mõte. Samuti kinnitas ta veel kord, et annetusega on kõik korras ja kui poleks, siis poleks tema peaminister. 

Sots Jevgeni Ossinovski uuris justiitsministrilt, miks on tema ministeeriumi seisukoht nüüd ERJK kaotamist toetav, kui minevikus pole justiitsministeerium seda toetanud. Saadik tõi välja, et justiitsministeerium ei ole tulnud välja ka ühegi originaalse ettepanekuga, et muuta erakondade rahastamise järelevalvet paremaks ja tõhusamaks.

Aeg vastas, et nii nagu muus õigusemõistmises, peavad ka erakondade rahastuse kontrollimisel menetlejad olema selgelt erapooletud. „See oli ka ajendiks ja sellele on ka õiguskantsler tähelepanu pööranud, et kontrollija rolli sobiks hästi ka riigikontroll. Tellisime ka analüüsi. Kui need muudatused hakkasid toimuma, siis täiesti sõltumatud spetsialistid on öelnud, et asja riigikontrolli kätte minemisel ei kaasneks mingeid järeleandmisi. Nüüd tuleb analüüsida, kas riigikontrollil on pädevust teha järelevalvet ka selle rahastuse osas, mis ei tule riigieelarvest,“ vastas Aeg. Ka tema tõi peaministrile sarnaselt välja, et tegelikult oli ERJK kaotamise eelnõu ju riigikogu ettepanek.

Taavi Rõivas päris Jüri Rataselt, kas ta tõesti ei teadnud veel aprillis, et jaanuaris annetatud 50 000 eurot oli raha, mis lihtsalt Juhaste kaudu kolmandalt isikult erakonnale annetati. See oli Rõivase sõnul selge ohumärk, et annetaja motiivid ei pruukinud olla ausad.

Ratase sõnul on Keskerakond teinud omalt poolt kõik, et saada teada, kust see raha on tulnud. „Kindlasti oleks erakond pidanud temaga varem ühendust võtma. Nagu ma ütlesin, siis meil rohkem infot ei ole ja seda on keeruline juurde saada. Kui seal on midagi kuritegelikku, siis Eesti õiguskaitseorganid oma menetlust ka alustavad,“ sõnas ta ja lisas, et Taavi Rõivas võiks oma kindlates väljaütlemistes ettevaatlikum olla. „Ei ole vaja kedagi ennatlikult risti lüüa.“

Rõivas kinnitas hilisemas küsimuses justiitsministri sõnu, et suurem osa erakondade rahastamisest tuleb riigikassast ehk maksumaksja taskust. Seda saab riigikontroll ERJK kadumise puhul kontrollida. Samas on Rõivase sõnul kõige suuremad ebaseaduslikud rahastamisjuhtumid tulnud just sellest väiksemast sissetulekust ehk erakondadele tehtud annetustest jms. 

Aeg vastas, et ERJK on hoidnud silma peal ka muude avalike vahendite kasutamisel erakonna huvides nagu kohaliku vallalehe kasutamist kampaaniaks jms. Kõik taolised juhud kuuluvad Aegi sõnul riigilt saadava tulu alla ja riigikontroll saab seda kontrollida. „See on nii, Jürgen (Ligi – toim.), ära raputa mulle pead.“

Kaja Kallas tõi välja, et seaduse järgi peab erakond igasugused kahtlased annetused viivitamatult, täpsemalt 30 päeva jooksul, tagasi kandma. Reformierakonna juht viitas, et kui raha tuleb ühe annetaja vahendusel kolmandalt isikult, siis on see kindlasti kahtlane. Kallas küsis üle, millal Ratas täpselt sellest kahtlasest annetusest teada sai.

Jüri Ratas vastas, et tema ei näe küll olukorda nii mustvalgelt. „Kui raha tuleb kellegi arvelt, siis minu silmis on see tema raha. Mul ei ole seda infot, nagu teil, et see on kolmandalt isikult tulnud raha. Kui teil on muu info, siis peate selleks vastavad avaldused tegema,“ ütles ta. Ratas kinnitas, et isegi kui ta iga päev erakonna kontosid ja arveid ei kontrolli, siis on ta sellest hoolimata vastutav erakonna rahaasjade eest.

Sotsiaaldemokraat Jaak Juske tõi välja, et peaminister on korduvalt infotunni jooksul öelnud, et kui kõnealune 50 000eurone annetus on kriminaalne, siis pole tema peaminister. „Kas see tähendab, et kui see annetus osutub ebaseaduslikuks, siis astute tagasi?“

Peaminister ütles, et tema usaldab Eesti õigusorganeid. „Seda, kas annetus on ebaseaduslik, seletab vaid kohus. Oleme erakonnaga selle teada saamiseks valmis igati õigusorganitega koostööd tegema,“ kinnitas Ratas ja jättis Juske küsimusele konkreetselt vastamata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee