Leinajad George Floydi kirstu ääres.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 9. juuni 2020 19:13
Teisipäeval kohaliku aja järgi keskpäeval (Eesti aja järgi kl 19) algas George Floydi matuseteenistus Houstonis.

Eelnevatel päevadel toimus mitu mälestusüritust linnades, kus Floyd elu jooksul viibis. Houstoni teenistust kannavad USA telekanalid küll üle (vt allpool), kuid kirikusse on lubatud vaid spetsiaalse kutse saanud külalised ja lähedased. Kokku on kutsutuid 500 kandis, nende seas ka mitu kuulsust, prominenti ja poliitikut. Fountain of Praise'i kirikusse mahuks muidu kuni 2000 inimest, ent selline oli perekonna soov. Koroonaviirusele mõeldes palutakse leinajatel maskita mitte tulla.

Kirstu kirikusse kandmise ajaks seadsid kohalikud politseinikud end ukse ees kummalegi poole ritta, et hukkunule au anda. Tegemist on ka sümboolse žestiga, mida võib tõlgendada kui omamoodi andestusepalumist. George Floyd suri Minneapolise linnas politseinik Derek Chauvini põlve all lämbudes. Tema surm vallandas riigis, isegi kogu maailmas tohutud meeleavaldused politseivägivalla ja süsteemse rassismi vastu.

Auvalves politseinikud Floydi kirstu kirikusse kandmisel. Foto: AP/Scanpix

Kuigi George Floyd elas viimasel ajal Minneapolises, kuid Houstonis elas ta kõige pikemalt ning oli linnaga enim seotud, mistõttu sängitatakse ta mulda seal. Floydi viimne puhkepaik on tema ema kõrval, kelle järele Floyd surres hüüdis. Larcenia Floyd lahkus siitilmast kaks aastat tagasi.