Maailm

TAGAKIUSAMINE: Venemaal määrati Jehoova tunnistajale seni pikim vanglakaristus 

Toimetas Aare Kartau, 9. juuni 2020 14:42
2017. aasta aprillis kuulutati Jehoova tunnistajad Venemaal ekstremistideks. Foto: AFP/Scanpix
Pihkva kohus mõistis äärmusluses süüdistatud Jehoova tunnistaja kuueks ja pooleks aastaks vangi. Varem pole selle uususundi esindajatele riigis nii karmi karistust määratud, kirjutab The Moscow Times.

Venemaal on viimastel aastatel Jehoova tunnistajaid aktiivselt taga kiusatud. 2017. aastal keelustas riik uususundi, mille järgijaid hakati usinalt äärmusluses süüdistatuna arreteerima – aastate jooksul on Venemaal vahistatud sadu Jehoova tunnistajaid ja tuhanded on riigist repressioonide tõttu lahkunud. 

Samal teemal

Pihkva linnakohus määras teisipäeval 61aastasele Gennadi Špakovskile kuue ja poole aasta pikkuse karistuse. Jehoova tunnistajate hulka kuuluv Špakovski vahistati juba 2018. aastal massihaarangute käigus. Ametivõimud olid tema perekonna korterisse pealtkuulamisseadme peitnud ning nad jälgisid Špakovski tegevust mitme kuu jooksul. Jälgimistegevus kulmineerus haaranguga – väidetavalt tungisid mitu relvastatud agenti Špakovski koju, kui seal toimus parasjagu väikese rühma Jehoova tunnistajate tavaline usuline koosolek.

Uususundi New Yorgis asuva peakorteri avaldusest selgub, et kohtu langetatud otsus Špakovski suhtes on seni „kõige pikem ja karmim karistus“, mis on kunagi Jehoova tunnistajale Venemaal osaks saanud. Ka varem on Venemaa määranud Jehoova tunnistajatele pikki vanglakaristusi. Näiteks mullu veebruaris saadeti kuueks aastaks vangi taanlane Dennis Christensen, kes on samuti usundi järgija. 

Jehoova tunnistajate pressiesindaja Jarrod Lopes kritiseeris Venemaad, kuna too eirab usuvabadust tagavat põhiseadust ja rahvusvahelisi inimõiguste seadusi. „Laskmata end häirida isegi Covid-19st, saadab Venemaa häbematult rahumeelseid kodanikke, nagu Gennadi, ebasanitaarsesse ja potentsiaalselt eluohtlikusse vanglasse,“ sõnas Lopes. Kohtu ees äärmusluse süüdistusi eitanud Špakovski tõi praeguse olukorraga seoses paralleele Nõukogude Liidu repressioonipoliitikaga. „Kahjuks kipub ajalugu end kordama,“ tõdes süüalune, kes soovib otsuse edasi kaevata.

Samal teemal

19.01.2020
VIDEO | Jehoova tunnistajate reeglid võivad viia seaduserikkumiseni
11.05.2018
USUPAGULASED EESTIS: Vene võim peab Jehoova tunnistajaid ekstremistideks