Maailm

SIDE LÕPP: Põhja-Korea lubas lõunanaabrid kannatama panna 

Toimetas Aare Kartau, 9. juuni 2020 10:10
Kim Jong-un ja teised Põhja-Korea juhtfiguurid ei talu lõunanaabrite kriitikat.Foto: AP/Scanpix
Põhja-Korea teatas, et asub piirama sideühendust Lõuna-Koreaga. Esimese asjana katkestatakse kahe riigi juhtide vaheline otseliin, vahendab The Guardian.

Juba mitu päeva on Põhja-Korea lõunanaabrite suunas kriitikanooli saatnud. Kim Jong-uni karmi käe all juhitav riik ähvardab sulgeda Korea-sisese kontaktibüroo ja teisi sideprojekte, kui Lõuna-Korea ei peata aktiviste ja ülejooksikuid, kes saadavad Põhja lendlehti ja muud Pyongyangi vastast materjali. Põhja-Korea lubas, et nad panevad Souli „kannatama“.

Samal teemal

Põhja-Korea juhtfiguurid, sealhulgas Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong ja valitseva töölispartei aseesimees Kim Yong-chol leidsid, et „töö Lõuna suunas peaks põhjalikult muutuma tööks vaenlase vastu“. Esimese suurema sammuna katkestab Põhja-Korea teisipäeval kahe riigi ametivõimude vahelise sideühenduse. Peagi järgnevad sellele ilmselt ka mitmed teised sideliinid, mis ühendavad Põhja ja Lõunat. Sellised ametlikud teated on viimasel kahel aastal toimunud suhete sulamisele märkimisväärseks tagasilöögiks.

Ehkki Kim Jong-un osales koos Lõuna-Korea president Moon Jae-iniga 2018. aastal kolmel tippkohtumisel, katkestas Pyongyang üldise kontakti Souliga eelmisel aastal. Peamiseks põhjuseks oli mullu Vietnamis Hanois toimunud tippkohtumine, kus Kim ja USA president Donald Trump ei jõudnud üksmeelele. Sellest ajast saati pole Põhja-Korea tuumakõnelustes arenguid märgata olnud.

Põhja-Korea riiklikud meediakanalid hurjutavad samuti hoolega lõunanaabreid. „Põhja-Korea inimesi on vihastanud Lõuna-Korea ametivõimude petlik ja salakaval käitumine – meil on nendega veel palju arveid õiendada,“ teatas uudistekanal KCNA. Teadaandes süüdistati lõunanaabrite ametivõime selles, et nad lasid vastutustundetult ülejooksikutel Põhja-Korea kõrgema juhtkonna väärikust kahjustada. „See oli vaenulikkuse märk kõigi meie inimeste suhtes. Oleme jõudnud järeldusele, et Lõuna-Korea ametivõimudega pole vaja näost näkku kohtuda ega nendega mingeid probleeme arutada – nad on teeninud meie pahameele,“ lisas KCNA.

Samal teemal

25.04.2020
Kim Jong-un ilmus pärast mitmenädalast eemalolekut taas avalikkuse ette
12.04.2020
SUHKRUDEFITSIIT: põhjakorealasi tabas paanikaostlemise hoog
08.04.2020
Rodman meenutas pöörast söömaaega Kim Jong-uni seltsis: olime täis nagu sead ja siis hakkas ta karaoket laulma