Agressiivsemad protestijad ründasid ka politseibusse.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 8. juuni 2020 13:25
Pühapäeval Göteborgi Hedeni linnaosas rahumeelselt alanud protestid kujunesid peagi vägivaldseks. Mõned meeleavaldajad ründasid politseinikke ja otsustasid linnas laamendama hakata, kirjutab Göteborgs-Posten.

Pühapäeval toimus Rootsi linnas Göteborgis Black Lives Matter demonstratsioon, millega avaldati toetust George Floydile, USA protestijatele ja rassismivabale ühiskonnale. Kui tuhanded meeleavaldajad Hedenist Haga poole liikuma hakkasid, oli kohalike võimukandjate teatel protesti atmosfäär hea – vaatamata mõnele üksikule häälekamale tegelasele.

Esimesed tõsisemad rahutuseilmingud toimusid Götaplatseni väljakul, kus osad protestijad hakkasid politseinike suunas erinevaid esemeid loopima. Politseiülema Teodor Smediuse hinnangul olid vägivaldsed protestijad sellised isikud, kes soovisid kogu meeleavalduse mainet rikkuda. 

Ühel hetkel asus mitukümmend kuritegelike kavatsustega protestijat piirkonnas segadust tekitama. Smediuse hinnangul kestis vägivaldne konflikt mitu tundi ning mõned politseinikud said tõsiselt vigastada. Teadaolevalt lõhuti ka politseibusse ja kesklinnas asuvate hoonete aknaid. Korrakaitsjad vahistasid mitmeid mässajaid. Oli ka neid protestijaid, kes üritasid märatsejaid korrale kutsuda.

Rootsi siseminister Mikael Damberg avaldas kahetsust, et mõned pahatahtlikud inimesed rikkusid rahumeelset meeleavaldust. „Ma toonitan, et demonstratsioonid algasid rahulikult, ent mõned indiviidid ja rühmad kasutasid võimalust ning külvasid linnas palju segadust, ründasid politseinikke ja vandaalitsesid. Loomulikult olid need tõsised intsidendid. Loodan, et politsei saab olukorra ohjeldamiseks toetust, sest situatsioon polnud sugugi hea,“ lausus Damberg.

George Floydi surmast saati on üle maailma toimunud rassismivastaseid meeleavaldusi. Rootsis on Göteborgi kõrval korraldatud demonstratsioone ka Malmös ja Stockholmis. Teadaolevalt kasutasid ka Rootsi pealinna politseinikud eelmisel nädalal rahutuste ohjeldamiseks pisargaasi.