Miks mees relvadega liikvel oli ja teisi tulistas?Foto: Robin Roots
Katrin Rohtla 7. juuni 2020 10:35
Tänasel pressikonverentsil avalikustasid politsei ja prokuratuur, et laupäeval Lihulas toimunud tuliastamises kahtlustatavana tabatud mehel on seos kaitseliiduga. Mees on ka oma varasemate tegudega ametivõimudele tuttav. Mehe tulirelvast hukkusid kaks täiskasvanut, kuid viga sai veel üks täiskasvanu ja kaks last. 3aastane ja 5aastane on hetkel raskes seisus haiglas.

Prefekt Kaido Kõplas selgitas, et politsei sai info 21.40, mille järgi Lihula Olerexi juures oli Subaru sõitnud otsa kahele sõidukile, kuid lisaks tabanud veel ka tankla seina.

Kõplase sõnul üritas kahtlustatav sündmuskohalt lahkuda. Kõigest kümmekond minutit hiljem tuli politseile info, et sündmuse pealtnägija järgneb kahtlustatavale mootorrattal.

Juba veidi hiljem järgnesid teated, et toimub tulistamine.

Kõplase sõnul tulistas 32aastane mees viite inimest, kellest üks hukkus sündmuskohal, teine kiirabiautos. Hukkusid täiskasvanud inimesed.

Tabamuse said veel üks täisealine ja kaks last – 3aastane ja 5aastane. Lapsed on stabiilses, kuid raskes seisus haiglas. Täiskasvanu lubati kodusele ravile.

Tulevahetuses sai pihta ka politseinik

Sündmused jätkusid teadetega, et Lihula lähedal on isik, kes käib relvaga ringi.

Politseil õnnestus isik sisse piirata. Isiku ja politsei vahel toimus tulevahetus, milles sai pihta politseinik. Kuul tabas teda kiivri pihta.

Enne kella ühte öösel õnnestus politseil tulistaja tabada. Arreteerimisel ta vastupanu ei osutanud. Tabatud isik vigastatud ei ole.

Kahtlustatavana tabatud mees on seadusega pahuksis olnud ka varasemalt, kuid kehtivaid karistusi tal hetkel ei ole. Mees omab relvaluba, kuid hetkel pole veel selge, et millega ta tulistas. Tulistajalt võeti ära mitmeid tulirelvi.

Uurijatel on alust arvata, et mees oli tarvitanud alkoholi, kuid kahtlustatakse ka võimalike teiste ainete tarvitamist.

Varasemalt on mees olnud tegev meditsiinivaldkonnas.

Prokuratuur alustas kriminaalmenetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb mõrva - kahe või enama isiku tapmist. Süüdimõistmise korral ootab meest ees 8-20 aastat vangistust või eluaegne vanglakaristus.

Seos kaitseliiduga, huvid relvanduse vastu

Mehel on Lihula lähedal suvekodu, kuid reaalselt elab ja tegutseb Tallinnas. Tema nimele on registreeritud mitmeid tulirelvi. Viimati kontrolliti teda seoses relvaloaga aastal 2017. Toona oli kõik korras.

Töö jätkub sündmuskohal, kuid järgnevad ja toimuvad ka mitmed läbiotsimised. Öösel tegeles sündmuskohal üle 50 politseiametniku.

Tulistaja nime hetkel ei avaldata ja isikut veel ülekuulatud ei ole.

Puudub ka info, et palju relvi mehel kaasas oli, palju laske tehti.

Kõigil sündmuses viga saanud isikutel puudus seos tulistajaga. Juhtusid lihtsalt valel ajal olema vales kohas.

Politseil on info, et on mehel on praegu või varasemalt olnud seos kaitseliiduga.

Hetkel uuritakse ka infokildu, et väidetavalt tulistati veel ühte mööda sõitvat autot.

Prefekti sõnul on mehel oskus tulirelvade käsitlemiseks olemas. Relvaloal on info, et tulirelvad on tal enese ja vara kaitseks, kuid ka relvaspordi eesmärgil. Mehe paturegistrisse mahub ka relva väärkasutus. Seda kaugemate ja lähemate juhtumite näol.

Politsei ja prokuratuur palub kõigil, kel on juhtunu kohta infot jagada – võtke palun politseiga ühendust.