Foto: Kollaaž / Robin Roots
Eesti uudised
7. juuni 2020 01:19

Oluliselt täiendatud! 

ÕL VIDEO JA GALERII SÜNDMUSKOHALT | Tulistamine Lihulas: 32aastane mees tappis kaks inimest, kolm inimest sai vigastada. Kahtlusalune tabati (1)

Laupäeva õhtul toimus Lihula lähistel tulistamine, milles hukkus kaks täiskasvanut ja vigastada sai kolm inimest, kellest kaks on lapsed. Politsei pidas kinni tulistamises kahtlustatava 32aastase mehe. Lääne prefekti Kaido Kõplase sõnul polnud hukkunud ega viga saanud inimesed tulistajale tuttavad isikud, vaid sattusid olema valel ajal vales kohas.
Video: Robin Roots

32aaastane mees põhjustas Olerexi tankla juures liiklusõnnetuse, kus kahjustas kahte sõiduautot ja tankla seina. Häirekeskusele anti tanklas juhtunud õnnetusest teada kella 21.45 ajal.

Kümmekond minutit hiljem helistas häirekeskusesse mootorrattur, kelle sõnul nägi ta tanklas avarii põhjustanud autot, mis sõitis sündmuskohalt minema. Teada on, et mootorrattur sõitis autole järele. Umbes kella 22 ajal sai häirekeskus info, et kuulda on laske ja umbes 22.10 ajal info, et mootorratturit võidi tulistada. Esimene politseipatrull jõudis kohale 20 minutit pärast seda, kui saime info võimalikust tulistamisest.

"Siis reageeriti täiendavate jõududega Tallinnast, Haapsalust, Raplast ja Pärnust. Kesköö paiku peeti kahtlustav isik kinni," selgitas Lääne prefekt Kaido Kõplas sündmuskohal ajakirjanikele antud intervjuus ning lisas, et kaasatud olid K-komando ja kiirreageerimisüksused. Kahtlusalune, 32aastane mees tabati kella 00.40 paiku. 

Teada on, et pärast liiklusõnnetuse paigast lahkumist tulistas mees tankla lähistel mootorratturit, kes suri saadud vigastustesse sündmuskohal. Samuti avas ta tule ühe auto suunas, milles oli kokku viis inimest.

"Kannatanud inimesed pole meile teadaolevalt tulistajaga tuttavad. Olid lihtsalt isikud, kes olid valel ajal vales kohas," lausus Kõplas. 

"Praeguseks on selgunud, et autos, mille suunas mees tule avas, oli kokku viis inimest – 58aastane mees, 61aastane naine ning 5aastane, 3aastane ja 9aastane laps. Autos olnud naine ja mees olid nende laste vanavanemad," selgitas Pärnu politseijaoskonna juht Üllar Kütt pühapäeval.

61aastane naine suri saadud vigastustesse, 5- ja 3aastane laps on raskes seisundis haiglas. 58aastane mees lubati täna hommikul kodusele ravile. Autos olnud 9aastase lapse vaatas kiirabi kohapeal üle, temaga oli kõik korras ja ta anti üle lapsevanemale. Hukkunud mootorrattur oli 40aastane mees.

"Sündmuskohti oli mitu ja tulistamisi palju," kirjeldas Kõplas. Seetõttu pole veel täpselt teada palju laske sooritati ja mentelusega seotud toiminguid ei soovinud Kõplas kommenteerida.

"Isik avas tule ka politseinike pihta ja toimus tulevahetus," kirjeldas prefekt kurjategija tabamist. Tulistaja pole vigastatud ja ta on toimetatud Pärnusse.

Politsei saadetud pressiteatest selgus, et pärast tulistamist jõudis mees veel piirkonnas ringi liikuda, kuid põgenes hiljem metsatukka. Lääne prefekt Kaido Kõplas ütles, et politsei reageeris väga suurte jõududega, et relvastatud mees kiiresti kinni pidada. „Piirasime ala ning panime kinni ümberkaudsed teed. Mees avas tule ka politseinike suunas, kuid paarkümmend minutit enne kella ühte öösel pidasime ta selle sama tankla lähedal kinni. Kinnipidamisel mees politseinikele vastupanu ei osutanud,“ ütles Kõplas.

Leviv info, et lisaks tulistajale oli Subarus veel teinegi inimene, ei ole kinnitust leidnud ja politseile teadaolevalt oli tulistaja autos üksinda.

Kõplas lisas, et praegu ei ole teada, miks mees inimesi tulistas. „Me ei tea, mis oli selle mehe tegutsemise ajend, kuid politsei teeb kõik, et see kiiresti välja selgitada,“ sõnas prefekt.

Juhtivprokurör Kristine Tamm selgitas, et kinni peetud mehele esitatakse kahtlustus mõrvas. "Toimunu on kogukonda šokeeriv. Esmaseid uurimistoiminguid viiakse läbi neil minutitel ning teeme omalt poolt kõik, et sündmuste asjaolud võimalikult kiiresti välja selgitada."

32aastane kahtlustatavana kinni peetud mees on aastate eest kuulunud kaitseliitu, kuid 2013. aastal organisatsioonist väljaarvatud.

Politsei avaldab hukkunute lähedastele kaastunnet.

Õhtulehe ajakirjaniku sõnul polnud kella 03.30 paiku Lihulas ja selle ümbruses näha kedagi muud peale politseinike ja politseibusside. Ametivõimud olid blokeerinud mitmed teed ega lasknud inimesi kuskilt läbi. 

Reporteril õnnestus küll tabada Pärnust peolt tulnud kohalikud noormehed, kes ei teadnud juhtunust miskit enamat kui meedia. "Täiesti hull ikka, mis Lihulas toimub," ütles üks noormees ajakirjanikule, kes pidid Lihulasse jõudmiseks umbes kilomeetri kõndima, sest taksol ei õnnestunud politsei barrikaadist edasi pääseda.