Eesti uudised

Helir-Valdor Seederi vastus Kallase väidetele: see inimene pole terve mõistuse juures (8)

Eigo Kaljurand, 6. juuni 2020 18:14
Helir-Valdor SeederFoto: Erki Pärnaku
Teenekas reformierakondlane ja riigikogu aseesimees Siim Kallas sõnas Õhtulehele antud intervjuus, et talle soovitati koalitsiooni moodustamiseks kokku leppida Isamaa rahastajate Margus Linnamäe ja Parvel Pruunsillaga. Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder pidas neid jutte Siim Kallase väljamõeldiseks.

"Kujutage ette, mida üks nupumees meile soovitas: selleks, et koalitsiooni saada, oleks me pidanud kokku leppima Linnamäe ja Pruunsillaga, et nad annaksid Isamaale käsu: tehke Reformierakonnaga koalitsiooni.

Samal teemal

Kujutage nüüd ette, mis ma praegu ütlesin! Mõelge nüüd, kus riigis me oleme – see on ju Moldaavia!" lausus Siim Kallas Õhtulehele antud intervjuus.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder sõnas, et sellise asja väitja pole tema meelest adekvaatne. "See inimene pole terve mõistuse juures. See on kas Siim Kallase poolt suurest meeleheitest väljamõeldud, sest nad on jäänud opositsiooni pingile. Või kui jutt vastab tõele, siis see nupumees, kes äkki oli Jürgen Ligi, kes talle seda kõrva sosistas, pole tervemõistuslik," väitis Seeder.

Jürgen Ligi sõnul polnud see kindlasti tema, kes selliseid jutte võis levitada, sest tal on Siim Kallasega täiesti erinev suhtlusringkond ja kogu väide on ebaloogiline.

"Mina sellist juttu pole ajanud ja mul on poliitikale teistmoodi vaade. See on vast tõsi, et keegi Kallasele niimoodi ütles," leidis Ligi ja noomis Isamaa esimeest, et tema nimi mängu toodi. "See on temast häbematu."

Seeder lükkas ümber ka jutud, et Isamaad suunavad rahastajad. Erakonna liikmed mõjutavad tema sõnul asju seaduslikult ja avalikult.

"Nad võivad seisukohti avaldada läbi erakonna, selleks ei pea midagi ostma. Partei liikmena ei pea maksma tohutuid summasid, et Isamaa seisukohti kujundada. See väide on päris metsapoole," lisas ta. "See on Siim Kallase väljamõeldis."

Seederi sõnul ei tohiks kogenud poliitik teha külajuttudest järeldusi oma riigi kohta.

"Mis vastab tõele on, et valimiste ajal liikusid umbisikulised jutud – kui tahta reformierakonna toetust pensionireformile, siis tuleb saada Rootsi pankade ja suurpankurite teotus. Siis tulevat Reformierakond ideele taha ja asi korraldatakse ära," viskas Seeder õhku näite poliitikaringkondades liikuvatest juttudest.

Jürgen Ligi sõnul hoiavad pangad poliitikast eemale ja sellised teemad ei tule kõne allagi. "See on haige. Mis jutud? See on paranoiline jama. Seda võivad rääkida inimesed, kes pole poliitilises kultuuris sees. Poliitikas pole mitte mingit pankade mõju. Nad on partnerid, käivad komisjonides ja saadavad kirju. Aga mitte sõltuvalt erakonnast," jätkas ta. "See on laadaloba. Ma imestan, et Seeder niimoodi räägib."

Samal teemal

05.05.2020
Siim Kallas: „Kuni seal on perekond Helme, pole võimalik EKREga koostööd teha.“
11.04.2020
SEGADUS RIIGIKOGUS! Opositsioon süüdistab riigikogu esimeest vastaste suukorvistamises