Maailm

HONGKONGI TULEVIK ON TUME: Pekingi uus seadus demokraatiale head ei tõota 

Aare Kartau, 5. juuni 2020, 16:13
4. juunil mälestasid Hongkongi elanikud 1989. aasta Tiananmeni veresauna ohvreid. Paljud kardavad, et tänavune mälestusüritus võis jääda Pekingi uue julgeolekuseaduse tõttu viimaseks.Foto: SIPA/Scanpix
Vastuoluline Hiina uus julgeolekuseadus, mida Hongkongile peale surutakse, kujutab kriitikute arvates ohtu õigusriigile ning kohalikele demokraatiaaktivistidele. Paljud lääneriigid ja Hongkongi toetajad näevad uues seaduses nn „üks riik, kaks süsteemi“ printsiibi rikkumist. Seadust toetavad aga teadagi, millised riigid.

Hongkong, mis oli pikalt Briti koloonia, naasis 1997. aastal erihalduspiirkonnana Hiina võimu alla. Poolautonoomse staatuse tõttu on Hongkongi kodanikel võrreldes Mandri-Hiinaga suuremad vabadused. Nüüd soovib Peking kehtestada erihalduspiirkonnas uut julgeolekuseadust, mis aitab Hiina sõnul säilitada „Hongkongi pikaajalist õitsengut ja stabiilsust“. Kriitikud on seevastu seisukohal, et seadus rikub hongkonglaste õigusi ning suurendab Hiina keskvalitsuse võimu poolautonoomse piirkonna üle. Kardetakse, et kohalik õigussüsteem muutub sarnaseks sellele, mis valitseb Hiinas – riigis, kus teatavasti inimeste põhivabadustele ülemäära tähelepanu ei pöörata.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26. mai 2020, 12:25
Hongkongi liider kinnitas, et Pekingi julgeolekuseadused ei mõjuta kohalikke vabadusi
24. mai 2020, 18:21
Hongkongis puhkesid jälle tänavarahutused

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee