Jana-Helen Juhaste Tartu Sügisjooksul 2014. aastal.Foto: Priit Pärnapuu / Sportfoto
Eesti Päevaleht 5. juuni 2020 13:09
Erakondade Rahastuse Järelevalve Komisjon (ERJK) edastas prokuratuurile uurimaks, kuidas sai väikeettevõtja Jana-Helen Juhaste teha Keskerakonnale 50 000 eurose annetuse. Eesti Päevalehe andmetel pärineb suur summa naise eksmehelt, kes sai selle summa edukast äritehingust välismaal ning kandis selle naise kontole. 

Allikate sõnul on Juhastel 15aastane poeg, kes kannab tema perekonnanime, kuid lapse isaga pole perel mingeid sidemeid ning ta pole poja kasvatamises kaasa löönud. 

Juhaste arutas pojaga, mida summaga teha ja leiti, et nemad seda raha ei vaja. Ühel hetkel jõuti järelduseni, et toetatakse peaministriparteid Keskerakonda. Vähemasti nii olla Juhaste Keskerakonna peasekretär Mihhail Korbile põhjendanud ehk see on tema edastatud taustaversioon. 

Loe täispikka artiklit Eesti Päevalehest! 

Eelmise nädala kolmapäeval tegi Juhaste ajakirjanikele avalduse. Tähelepanuväärne on, et selle saatis välja Keskerakonna pressiesindaja. „Kinnitan, et Keskerakonnale üle kantud 50 000 euro suurune annetus on tehtud minu isiklikest vahenditest,“ vahendas pressiesindaja Juhaste sõnu. „Soovin toetada Keskerakonna maailmavaadet ja olen ka esitanud avalduse Keskerakonnaga liitumiseks. Olen tagasihoidlik inimene ega soovi avalikkuse tähelepanu, kuid teen kindlasti koostööd õiguskaitseorganitega.“

Õhtuleht on varasemalt kirjutanud, kuidas sellise suurusjärgu annetused on olnud pigem rikaste kõrgseltskonna pärusmaa. Viimase viie aasta jooksul on ühes kvartalis teinud Keskerakonnale vähemalt samas vääringus annetuse üksnes kolm ärimeest: Urmas Sõõrumaa, Hillar Teder ja Ivar Vendelin.

Uudisekünnise ületas neist viimane. Margus Linnamäe äripartner Vendelin põhjendas oktoobris, et tegi 100 000 euro suuruse annetuse „natuke ka emotsiooni pealt“. Annetuse taga nähti ajakirjanduses suuresti just Linnamäe soovi valitsusliitu toetada.

Eelmisel nädalal üritasid meediaväljaanded Juhaste endaga ühendust saada, aga tulutult. Naise telefon andis pidevalt kinnist tooni. Eesti Päevalehel õnnestus küll eile temaga ühendust võtta, aga Juhaste ei kinnitanud ega lükanud ümber versiooni, et raha pärineb eksmehelt.