Krimi

Süüaluste manööverdamine kaitsjatega lükkas kohtuistungi taas kord edasi

FOTOD | Läheb venitamiseks: Tartu endise abilinnapea Kajar Lemberi protsess käivitub vaevaliselt 

Asso Ladva, 5. juuni 2020 15:14
PÕHJAB PROKURATUURI JA UURIJAID: Endine Tartu abilinnapea Kajar Lember on talle esitatud süüdistusi nimetanud oletusteks ja kellegi nägemuseks.Foto: Aldo Luud
„Kuna kaitsja on just vahetunud, siis ei ole kohus saanud talle anda võimalust määrata asenduskaitsja. Täna ei ole võimalik asja arutamist jätkata,“ lõpetab kohtunik Raina Pärna kohtuistungi neli tundi pärast algust. Algama pidanud protsess peab mõistma õigust toetuste väljapetmises süüdistatavate üheksa isiku ja kaheksa firma üle, nimekaim neist on endine Tartu abilinnapea Kajar Lember.

Umbes poolsada inimest koguneb reede hommikul kell 10 Tartu kohtumaja kõige suuremasse saali ning kohtuteener tassib juurde toole ja laudu. Kohtuametnikud ise vangutavad päid ja räägivad, et sellist rahvakogunemist pole kohtumajas veel nähtud. Istung algab kavandatust 23 minutit hiljem, sest kõik osalised ei jõua õigeks ajaks kohale. Veel kaks tundi pärast istungi algust pole sisuline arutelu veel alanud ning kaitsjate vahetumisega seotud murede arutamiseks võtab kohus pika vaheaja, mis päädib otsusega, et järgmine istung tuleb 12. juunil.

Kaitsjate vahetus

Kaks päeva enne reedest istungit otsustasid Alberg, Lippus ja Õkomuld võtta oma esindajaks hoopis vandeadvokaat Mihkel Gaveri ning palusid Kuningal nende asjus enam mitte mingeid toiminguid teha. Kuninga sõnul ei saa ta vastu kohtualuste tahet olla nende kaitsja, pealegi on teda määratud Pauluse asenduskaitsjaks, mitte Gaveri omaks. „Ma ei saa olla nagu satelliit, mis käib kaitstavatega kaasas,“ sõnab Kuningas.

Kuna kolmel kohtualusel ei ole istungil kaitsjat, siis ei jää kohtunikul muud üle kui istung edasi lükata. Juba kolmandat korda.

Juriidilised vaidlused

Reedene kohtuistung takerdus esmalt tehniliste probleemide taha, sest kaks süüdistatavat osalevad istungil videosilla vahendusel ja ühendused ei taha korralikult töötada. Järgmiseks takistuseks sai kolmandate isikute – see on siis mitte otseselt süüdistatavate ega kannatanute – osalemine istungil. Mitmed neist ei ilmunud kohtusse ning prokuratuur ja advokaadid vaidlevad selle üle, kas ilma nendeta saab kohtuasja arutamisega edasi minna või mitte.

Järgmine tõke protsessi jätkamise teel oli kohtu alla antud juriidilise isiku OÜ Bonsai Kinnisvara esindamine. See kuulub vandeadvokaat Robert Sarvele ning ettevõttel puudub juba aasta aega juhatus ehk seaduslik esindaja. Sarv räägib kohtunikule, sest kuna firmal puudub vara, siis ei ole tal võimalik kedagi juhatusse määrata: „Keegi ei ole valmis tasuta seda ametit pidama ning tasuta kohtus istuma ja firmat kaitsma.“

Kohtuniku sõnul on juhatuse määramine osanike kohus ja kui osaühingul juhatust ei ole, siis on kohtuistungist teavitatud osanikku ehk Sarve. Seega ei saa selle asja pärast protsessi edasi lükata, sest firma osanik on teadlik kõikidest kohtu toimingutest, sealhulgas ka istungist.

Süüdistuse järgi taotlesid erinevad süüdistatavad aastatel 2006–2015 koos ehitusettevõtja Jaago Roosmanniga pettuse teel Ettevõtluse Arendamise sihtasutuselt (EAS) ning põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt (PRIA) toetusi, et soodustada mõningate inimeste ja äriühingute majandustegevust või saada võimalus toetust mitte-eesmärgipäraselt kasutada. Kokku saadi PRIA-lt ja EAS-ilt põhjendamatult toetust 36 korral 10 objekti jaoks rohkem kui 1,8 miljonit eurot.

Prokuratuur ei saa kuidagi Tartu endistele linnajuhtidele küüsi taha

Viimaste aastate jooksul on prokuratuur ja kaitsepolitsei kohtu ette saatnud kolm Tartu abilinnapead. Artjom Suvorovi mõistis Tartu maakohus juba õigeks. Valvo Semilarski protsess veel käib, kuid talle süüks pandud altkäemaksuvõtmise on prokurör tagasi võtnud, jäänud on vaid toimingupiirangu rikkumine.

Reedel oli esimene kohtuistung Kajar Lemberile esitatud süüdituse arutamiseks. Lember on kolmest endisest Tartu raehärrast uurijatele näppu jäänud kõige varem, kuid kohtusse jõudis tema asi kõige hiljem. Viis aastat kestnud uurimise ja talle esitatud süüdistuste kohta on Lember korduvalt sõna võtnud nimetades neid oletusteks ja kellegi nägemuseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee