Sisuturundus

Mentooliga harjunud suitsetajat aitab loobuda tubakavaba e-sigaret 

Nicorex, 5. juuni 2020, 15:06
Alates 20. maist on Euroopa Liidus keelatud mentooliga tavasigaretid ning jäävad mentooliga tubakavabad alternatiivid nagu e-sigaretid ja nikotiinipadjad. Need võivad olla abiks suitsetamisest loobumisel, kuid edukaks mahajätmiseks on vaja plaani.

Kui oled harjunud tõmbama mentooliga sigarette, siis võib sinu jaoks olla täna see õige aeg suitsetamisest vabaneda. Üheks alternatiiviks on mentooliga e-sigaretid, millega loobud koheselt tubakasuitsust ning saad nikotiinisisaldust järk-järgult vähendades tuge suitsetamise mahajätmisel. 

Varasemad uuringud on näidanud, et e-sigarettidel on oluline roll inimeste suitsuvabaks jäämisel, sest e-sigareti kasutamisel säilib suitsetamisele iseloomulik tegevus ja nikotiin, millega organism on harjunud,” selgitab Nicorex Baltic OÜ tegevjuht Diane Sirelpuu.

Suitsetamisest tasub alati loobuda, seda ka siis, kui ollakse aastaid või aastakümneid suitsetanud. Tubakast loobumise järel on positiivseid märke tunda juba nädala pärast. „Sinu vererõhk paraneb, sa ei köhi enam ning avastad, et tunned lõhnu ja maitseid paremini kui eales varem. Lisaks paraneb üldine immuunsus, hingamine ja füüsiline võimekus, hambad muutuvad valgemaks ja nahk paremaks,” selgitab Sirelpuu.

Miks on suitsetamise küüsist niivõrd raske vabaneda? 

Võti on nikotiin. Ja kuigi tubaka suitsetamisel on kõige ohtlikum hoopis põlemisel kopsudesse paiskuv tõrv, on inimene sõltuvuses nikotiini toimest ja selle tarbimisel tekkivast tundest. Suitsetaja organism on nikotiiniga harjunud ja kui ühel hetkel ta seda enam ei saa, hakkab inimest painama motivatsioonipuudus, väsimus, söögiisu, peavalu ja palju muud, mis pahatihti just suitsuhimuga tipneb. „E-sigareti kasutamisega jäävad alles füüsilised, psühholoogilised ja sotsiaalsed aspektid, kuid ära langevad peamised tervist kahjustavad ained, nagu vingugaas, tõrv ja üle 4000 kemikaali,” selgitab Sirelpuu ning julgustab tubakavaba teekonda ette võtma, et harjumusest üldse vabaneda.

Tubakast loobumisest võidavad ka lähedased

Tubakasuitsu e-sigaretiga asendamisel võidavad ka suitsetaja lähedased. „Nende jaoks tähendab see puhtamat õhku kodus ja autos ning nad naudivad endise suitsetaja seltskonda varasemast enam,” räägib Sirelpuu. Niisamuti vähenevad suitsetajate lähedaste terviseriskid, sest nad ei ole enam passiivsed suitsetajad. „Tubakasuitsust loobumise korral ei ole suitsetaja riietel, juustel ja hingeõhul ebameeldivat lõhna. Kõigele lisaks jääb iga kuu kätte ka varasemast rohkem raha.”

Edukalt suitsetamisest loobumiseks on tarvis plaani

Sirelpuu sõnul ebaõnnestuvad paljud tubakasuitsust loobumisel seepärast, et neil puudub konkreetne plaan ja oma lubadustes ollakse karmid.

Selleks, et suitsetamisest lõplikult loobuda, tasub ajapikku vähendada e-sigarettides sisalduvat nikotiini kogust. „Täielik keelamine reeglina ei toimi. Kui sul peaks tekkima väga suur vajadus tavasigareti järgi, siis ära keela ennast,” annab Sirelpuu nõu. Ta lisab, et kogemused ja tagasiside näitavad, et endale tavasigareti täielik keelamine on see, mis suurendab suitsuisu. „Kummalisel kombel näitab praktika, et kui tavasigaret on käepärast, siis puudub tahe selle järele haarata.”

Samas hoiatab ta võimalike tervisele ohtlike kontrollimata e-vedelike kasutamise eest ning palub osta seadmeid ja valmisvedelikke vaid ametlikest kauplustest. Nendes on täna mentoolisigarettidega harjunud tarbija jaoks olemas lihtsasti kasutatavad seadmed ning mentooliga e-vedelikud. Kaupluste valmisvedelikele on tehtud rahvusvahelised, ohutust kinnitavad laboritestid, ning müüdavad tooted on seaduslikult teavitatud. „VEIPLAND e-sigaretipoodides müüdavate toodete puhul võid olla kindel, et tegu on alati kvaliteetsetest koostisosadest valmistatud e-vedelikega,” märgib Sirelpuu. Ta toonitab, et seadusega ei ole lubatud Eestis e-sigareti vedelikke müüa e-poes, mistõttu kõikvõimalikud interneti- ja sotsiaalmeediapõhised müügikanalid võivad sulle pakkuda kontrollimata musta turu tooteid.

Suitsetamisest priiks professionaalse abiga

Tubakast loobumiseks on Eestis avatud professionaalsed nõustamiskabinetid, kust saab tuge. „Raskel teekonnal saab abi ja nõu ka Veipland E-sigaretipood poodidest, kus ei tööta pelgalt klienditeenindajad, vaid tubakast loobumise konsultandid,“ ütleb Sirelpuu. „Meie missioon on aidata võimalikult suur hulk Eesti suitsetajaid tubakavaba eluni. Samas toonitame, et nikotiini sisaldavad tooted on mõeldud ainult täiskasvanud suitsetajatele.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee