Maailm

PUTIN ON PAHANE: suur kütusereostus värvis Siberis asuva jõe punaseks 

Toimetas Aare Kartau, 4. juuni 2020, 15:35
Ambarnaja jõgi värvus diislikütuse tõttu punaseks.Foto: AFP/Scanpix
Venemaa president Vladimir Putin kehtestas eriolukorra, kui Arktika ringi lähedal voolas jõkke 20 000 tonni diislikütust. Ambarnaja jõgi värvus reostuse tõttu karmiinpunaseks, teatab BBC.

Suure reostuse põhjustas reedel ühe kütusepaagi purunemine Siberis Norilski linna lähedal asuva elektrijaamas. Tehas kuulub maailma juhtiva nikli- ja pallaadiumitootja Norilski Nikli tütarettevõttele. 

Ametnikud avastasid õnnetuse alles kaks päeva hiljem, mistõttu oli Venemaa president Vladimir Putin väga vihane. Kolmapäeval ka televisioonis üle kantud videokõnes tegi riigipea ettevõtte juhi Sergei Lipini selgitused maatasa. „Miks said valitsusasutused sellest teada alles kaks päeva hiljem? Kas me saame eriolukordadest teada sotsiaalmeedia kaudu?“ küsis ärritunud Putin. Piirkonna kuberner Aleksander Uss oli eelnevalt Putinile öelnud, et sai kütusereostusest teada alles pühapäeval, kui „sotsiaalmeediasse ilmus murettekitav info“.

Putin andis korralduse õnnetust uurida. Elektrijaama juhti on pühapäevast saati arestis hoitud. Norilski Nikkel ütles seevastu oma avalduses, et juhtumist teatati „õigeaegselt ja nõuetekohaselt“. Õnnetuse põhjuseks oli kütusepaaki toetavate tugipostide vajumine. Piirkond on ehitatud igikeltsale, mis on kliima soojenedes sulanud. See pole siiski esimene kord, kui Norilski Nikkel on naftareostusega seotud – 2016. aastal tunnistas ettevõte, et ühe tehase lähedal asuva jõe punaseks värvumine oli samuti nendepoolne õnnetus.

Lekkinud kütus triivis õnnetuspaigast umbes 12 km kaugusele, muutes Ambarnaja jõe karmiinpunaseks. Maailma Looduse Fondi eksperdi Aleksei Knišnikovi hinnangul on õnnetus tänapäeva Venemaal seni suuruselt teine omataoline. Putini kehtestatud eriolukord tähendab seda, et piirkonda saadetakse koristusoperatsiooni käigus lisajõude. Keskkonnaekspertide sõnul on lekke ulatuse ja geograafilise asukoha tõttu keeruline reostust puhastada. Teatavasti pole Arktika vööndis varem sellist õnnetust juhtunud. Selle koristamine võib maksta 100 miljardit rubla ning kesta viis kuni kümme aastat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee