Maailm

KADÕROV ÕPETAB TRUMPI: „Lõpeta veresaun!“ (1)

Toimetas Juhan Mellik, 3. juuni 2020 15:49
Ramzan Kadõrov annab head nõu, kuidas inimõigusi austada. Foto: TASS/Scanpix
Tšetšeenia juht Ramzan Kadõrov tegi ootamatu pöördumise Ameerika Ühendriikide kolleegi Donald Trumpi poole, milles kritiseerib teda inimõiguste rikkumises riiki tabanud rahutuste käsitlemisel.

Teisipäeva hommikul avaldatud sotsiaalmeediapostituses nõuab Kadõrov kategooriliselt: Ameerika võimud peavad tegema lõpu vägivallale ja ebaseaduslikule kohtlemisele oma alamate suhtes.

Samal teemal

„Politsei lintšib rahvast otse Ameerika tänavatel,“ vahendab Independent riigipea sõnumit. „Nad kägistavad inimesi, annavad neile peksa, rammivad neid autodega.“

Veel kutsus Kadõrov üles üleilmselt institutsioone ning ÜROd sekkuma toimuvasse, et kaitsta ameeriklasi inimõiguste rikkumiste ning kohtuväliste tapmiste eest.

Tšetšeenide juhi pöördumine kõlab enam kui irooniliselt, kuna teda ennast on juba aastaid süüdistatud erakordses julmuses ning igasuguse teisitimõtlemise halastamatus mahasurumises. Muuhulgas arvatakse, et Kadõrovi käsi oli mängu ajakirjanike Anna Politkovskaja ning Natalja Estemirova tapmistes, samuti opositsioonilise poliitiku Boris Nemtsovi mõrvas. Samuti süüdistatakse Kadõrovit koordineeritud kampaanias seksuaalvähemuste vastu, keda on tema mahitusel röövitud, piinatud ja tapetud.

Riigijuht on kehtestanud eriliselt karmid meetmed Covid-19 vastu võitlemiseks – näiteks on ta ähvardanud hukata neid, kes ei pea kinni karantiinireeglitest. Vaatlejate sõnul nakatus Kadõrov maikuus ka ise koroonaviirusega, kuigi mees on kõiki sarnaseid väiteid eitanud.

Kogenud Tšetšeenia-vaatleja Jekaterina Sokirianskaja ütleb, et Trump on andnud ise võimaluse end silmakirjalikkuses süüdistada. „Kui Ameerikal ei õnnestu järgida oma siseriikliku situatsiooni lahendamisel ülevaid põhimõtteid, mida ta levitab üle maailma... inimõiguste väärtus alaneb siis katastroofiliselt.“

Samal teemal

02.05.2020
Rahutused on jõudnud ka USA eestlasteni
28.04.2020
JÕUMEES ON TERVE?! Ramzan Kadõrov: ei põe ma mingit koroonaviirust!