„MILLAL MUUTUN NUNNUST OHTLIKUKS?“ küsib silt noore mustanahalise poisi käes, kes rahutuste keskuses Minneapolises meelt avaldab.Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits 2. juuni 2020 20:40
Trayvon Martin, Ahmaud Arbery, Eric Garner ja paljud teised, kelle sekka kuulub nüüd ka George Floyd. Mustanahalised mehed, kes said surma, tapeti, sest miski neis mõjus kas ähvardavalt või kahtlustäratavalt, kes ärritasid oma oleku või teoga kedagi teist niivõrd, et reaktsioon ei olnud kuidagi vastavuses sellega, mis algselt ärrituse võis põhjustada. Protestivad ameeriklased ütlevad: nad ärritasid tegelikult pelgalt oma olemasoluga. Silu end kui tahes viisakaks, valgenahalise ärritunud inimese jaoks on must must, vahet pole, kui viisakas.

Võtame näiteks Christian Cooperi. Vaid nädal enne George Floydi surma küttis USA sotsiaalvõrgustikke kuumaks video valgenahalisest, silmanähtavalt ärritunud (kas see oli teeseldud või tõeline, oleneb vaataja hinnangust) naisest, kes ähvardab, et kutsub Cooperile politsei ja ütleb neile, et mustanahaline mees kipub ta elu kallale. Linnuvaatleja Christian nimelt noomis teda, et naise koer jookseb Central Parkis lahtiselt ringi ja võib linde häirida.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99